Instagram’da Güvenliğimizi Nasıl Sağlarız?

Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri olması ve ilgi odağı haline gelmesi Instagram’ın hacker grupları tarafından da hedef seçilmesine neden oluyor. Tabi Instagram hesabınızda tüm kişisel bilgilerinizi ve en önemlisi fotoğraflarınızın bulunması bu alanda yaşanan güvenlik sorunlarının çok daha büyük sonuçlar doğurmasına neden olabiliyor. Nitekim son dönemde bu durumun birçok örneğini de yaşamaya başladık. Zira ardı ardına birçok ünlü ismin hesaplarının hacklendiği haberleri yapılıyor. Peki, Instagram’da güvenliğimizi nasıl sağlarız? Neler yapmak gerekli bakalım?

Güçlü Bir Şifre İlk Adım

Her ne kadar Instagram’da en basit işlem olarak gözükse de öncelikle hesap şifrenize dikkat etmeniz gerekiyor. Hesap şifrenizi “123453056”, doğum tarihi, sıralı sayılar gibi kolay tahmin edilebilir şifrelerden seçmemeniz oldukça önemli. Zira belki hacker saldırıları için çok önemli bir kriter olmasa da hesabınızın ilk olarak bu şekilde ele geçirilebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Instagram-güvenliği

Güvenilmeyen Linklere Tıklamayın

Instagram’da en tehlikeli olan konulardan birisi de güvenilmeyen link bağlantıları. Instagram paylaşımlarınıza ya da mesaj bölümlerinize bu şekilde linkler gelmiş olabilir. Linklere tıkladığınızda sizi bir sayfaya yönlendirmek isteyebilir. Eğer güvenli olmayan bağlantı uyarısı alırsanız hiçbir bilginizi girmeden sayfadan çıkın. Bu tür sayfalara da hiçbir bilginizi girmemeniz gerekli.

instagram-guvenlik

E-posta Mesajlarına Dikkat

Tüm bunlara ek olarak E-posta mesajlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Genelde Instagram üzerinden geldiği iddia edilen bir mail ile kullanıcıların hesaplarının ele geçirildiği ve Instagram’ın kurtarılması için kişisel bilgilerin girilmesi gerektiğini belirten mailler gönderiliyor. Hemen belirtelim Instagram’ın böyle bir uygulaması yok. Böyle bir mail geldiği durumda hiçbir bilginizi girmeden mail hesabınızdan maili silin.

Instagram’da Güvenliğimizi Nasıl Sağlarız?
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.