Instagram’ın Dünden Bugüne Değişimi

Sosyal medya kavramının yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde piyasaya girişini yapan Instagram uygulaması, ilk yayınlandığında sadece 40 milyon kullanıcı rakamına ulaşabilen amatör bir uygulama olarak gösteriliyordu. Her ne kadar çıktığı an çok konuşulmuş olsa da ilerleyen dönemlerde popülaritesini yavaş yavaş kaybetmeye başlayan uygulama tam da bu dönemde bir başka dev sosyal medya uygulaması olan Facebook tarafından satın alınmıştı.

Instagram’ın Facebook tarafından satın alınması deyim yerindeyse Instagram’ın yeniden doğmasını sağladı. Zira söz konusu satın alma işleminden sonra birçok kesim Facebook’un zarar edeceğini düşünse de sürekli yenilenen ve sürekli güncellenen Instagram bu görüşleri boşa çıkarmayı başardı.

Şimdilerde 500 milyonun çok daha fazla üstüne çıkmaya başlayan kullanıcı sayılarıyla beraber adeta Facebook’un ne kadar doğru bir yatırımda bulunduğunu kanıtlayan Instagram’ın bu satın alma işleminden sonra ise baştan aşağı değiştiğini de söylemek gerek. Peki, özellikle son dönemdeki değişikliklerle beraber Instagram nasıl bir değişim süreci içerisinde yer aldı bakalım.

Kare Fotoğraf Zorunluluğu Değişti

Çok geriye gitmeden sadece birkaç yıl içerisinde yapılan değişikliklere bile bakmamız Instagram’ın nasıl değiştiğini görmemize yetecektir. Bu noktada ise ilk aklımıza gelen değişiklik kare fotoğraf tipinin değişmesi. Zira ilk etaplarda Instagram çekilen fotoğraflarınızı belli bir boyutta ve belli bir çözünürlükte paylaşmanıza izin veriyordu.

İsterseniz çok profesyonel bir telefonla fotoğraf çekin isterseniz çok amatör bir çekim yapın her iki şekilde de Instagram’ın paylaşım taslağına uygun paylaşım yapmanız gerekiyordu. Fakat Instagram aldığı güncelleme ile bu özelliğini değiştirdi.

Instagram-kare-fotoğraf

Gelen güncelleme ile öncelikle kare formatında fotoğraf paylaşımı zorunluluğu değiştirildi. Ardından ise Instagram HD fotoğraf paylaşımı özelliğini duyurdu. Böylece Instagram’da artık çok daha kaliteli paylaşımlar yapılması da sağlandı.

Emoji Etiket Desteği

Instagram’ın bir diğer değişiklik kararı emojilerin etiket olarak da kullanılması kararı oldu. Hem emojilerin çok fazla ilgi görmesi hem de kullanıcıların Instagram’da daha eğlenceli vakit geçirmesi için gelen güncelleme Instagram’ın etiket konusunda da epey ilgi görmesini sağlamıştı.

emoji-etiket

Yeni Filtreler Uygulamaya Eklendi

Yeni güncellemeleri ve fotoğraf kalitesini arttırmakla beraber hızla gelişmeye başlayan Instagram, artık görüntü kalitesi yüksek fotoğrafların paylaşılmasıyla beraber yeni filtreler de almaya başladı. Çok daha fazla renk ve düzenleme seçeneği bulunan filtrelerin eklendiği Instagram bu yönü ile gelişmeye de başladı.

instagram-filtre

Arama Çubuğu Geliştirilip Keşfet Özelliği Geldi

Uygulamanın içerisindeki aktiviteyi arttırmak isteyen Instagram, bunun için ise arama çubuklarını değiştirdi. Kullanıcıların paylaşımlarına benzer kullanıcıları rahatlıkla bulması için yeni bir güncelleme yayınlayan Instagram keşfet özelliğini duyurmuştu.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Twitter Şifre Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Keşfet özelliği sayesinde artık kullanıcılara hesap önerileri, popüler paylaşımlar gibi ekstra Instagram sayfaları da gösterilmeye başlanmış ve Instagram çok daha işlevsel hale gelmişti.

Tasarım Değişikliği Yapıldı

Bu aşamadan sonra ufak tefek birçok güncelleme daha almaya başlayan Instagram’ın en çok konuşulan güncellemesi ise tasarım güncellemesi oldu. Zira tasarım güncellemesiyle beraber Instagram yaptığı açıklamada artık yeni sosyal medya uygulamalarının yaptığı gibi daha modern bir tasarım daha modern bir logoya kavuşmuştu. İlk etapta eleştiri almış ve beğenilmemiş olsa da Instagram’ın tasarım değişikliği bir süre sonra en çok beğenilen güncellemelerden biri oldu.

Instagram-tasarım

Video Paylaşım Süresi Uzatıldı

Tasarım değişikliklerinden sonra Instagram güncellemelerinin sayısı da sürekli olarak artmaya başladı. Bu noktada en beğenilen özelliklerden biri ise video paylaşım sürelerinin arttırılması oldu. İlk yıllarda sadece 15 saniye video paylaşımı yapılırken yapılan güncellemeden sonra ise video paylaşım süreleri 60 saniyeye kadar uzatılmıştı.

Instagram-güncelleme

Web Sürüm İçin Keşfet Ve Arama Özelliği

Tasarım değişikliğinin sadece mobil uygulamalarında yapılmadığı Instagram, yaptığı açıklamada web sürümünü de geliştireceğini açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra web sürüme de arama ve keşfet özellikleri eklenmişti.

Instagram-Canlı-Yayın

Resimlerin Hikayesi Güncellemesi

Son dönemde Instagram’ın en çok konuşulan özelliklerinden biri olan resimlerin hikayesi özelliğinin Instagram’a dahil edilmesi ilk olarak Snapchat taklit ediliyor eleştirilerini gündeme getirmişti. Fakat şimdilerde Instagram’ın en beğenilen özelliklerinden biri resimlerin hikayesi özelliği olmaya başladı.

Instagram-güncelleme

Zoom Özelliği

Resimlerin hikayesi özelliğinden sonra hem hikayelerin daha iyi görüntülenmesi hem de profil resimlerinin artık büyütülebilmesi için Instagram Zoom adı verilen güncellemesini duyurmuştu. Resimlerin yakınlaştırılmasını sağlaya özellikte Instagram’ın beğenilen özelliklerinden biri oldu.

Instagram-zoom

Çeviri Desteği

Zoom özelliğinden sonra sınırlı olsa da çeviri desteği de kazanan Instagram, artık kullanıcıların profillerinde yer alan ifadelerin farklı dillere çevrilebileceğini açıklamıştı. Söz konusu güncelleme açıklanmasına rağmen güncellemenin henüz tam olarak yayınlanmadığını da söylemek gerekiyor.

instagram-çeviri

Yorum Filtreleme Özelliği

Instagram’ın son günlerdeki en büyük güncellemelerinden biriside yorum engeli güncellemesi oldu. Kullanıcılardan gelen istek doğrultusunda harekete eden Instagram, yaptığı açıklamada artık

Instagram üzerinden istenmeyen yorumların doğrudan kullanıcılar tarafından engellenebileceğini de belirtti. Yeni sistemle beraber tek tek yorum engeli ile uğraşılmasını engelleyen Instagram doğrudan kelime bazlı filtreleme özelliğini de devreye sokmuştu.

Instagram-Sabitleştirme-özelliği

Video Görüntüleme Sayaçları Geliştirildi

Bunun dışında son olarak Instagram’ın video ve fotoğraf görüntüleme sayaçlarını güncellediğini de söylemek gerekiyor. Yapılan son güncelleme ile beraber ise artık sistemde paylaşımları beğenen kullanıcıların adlarının görüntüleneceğinin bilgisi de verilmişti.

Tüm bu güncellemeler ve daha birçok iyileştirme ile şu an için çok daha işlevsel çok daha modern bir yapıya sahip olan Instagram, bundan sonraki aşamada da güncellemelerine devam edeceğini de belirtiyor. Hatta şimdilerde canlı yayın ve alışveriş sistemi gibi güncellemeler üzerinde de çalışıldığı Instagram tarafından açıklanmıştı.

Instagram’ın Dünden Bugüne Değişimi
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +