sosyal medya yasağı

Kuzey Kore son zamanlarda katı bir şekilde yönetilmeye başlandı. Özellikle son dönemde daha çok savaş teknolojilerine yönelen ve bu nedenle de birçok yeni bomba yapan ülke yavaş yavaş yaşayan halkında özgürlüklerini kısıtlamaya başladı. Amerika ile yaşadığı sorundan mı yoksa sosyal medya üzerinden gelebilecek tehlikelerden mi bilinmez ama son yasaklar sosyal medya üzerinden gelmeye başladı. En son 2013 yılında engellenen internet uygulamalarından sonra şimdide Kuzey Kore’de sosyal medya uygulamaları yasaklandı.

İlk olarak Facebook ve Twitter uygulaması yasaklandı. Bu iki dev uygulamaya yasak haberinin gelmesinin hemen ardından ise Youtube gibi sosyal medya uygulamaları da yasaklandı. Yetkililer tarafından konu hakkında yapılan açıklamada ise yine sosyal medyanın güvenli olmadığı yönünde bir gerekçe geldi. Sadece Instagram uygulaması için 2 milyonun üzerinde kullanıcı olduğu bilinen Kuzey Kore’ye getirilen bu yasağın nasıl değerlendirileceği ise merak konusu. Zira bölge haklının da yasaklardan şikayet etmeye başladığı yönünde haberler geliyor. Hatta bunun için yeni başlatılan imza kampanyaları da yok değil. Söz konusu yasak sonrasında sosyal medya uygulamalarından da gelen açıklamalarda durumun kendilerinden kaynaklanmadığı yönünde bilgiler yer aldı. Ayrıca birçok uygulama açıklamasında uygulanan yasağı kınadıklarını bildirdi. Konunun nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu. Zira 2013 yılı içerisinde yasaklanan uygulamalar hala kullanıma açılmadı.

Bir önceki yazımız olan Kim Kardashian Bir Kez Daha Sosyal Medyada Gündem Oldu başlıklı makalemizde Instagram gündem, Instagram ünlüler ve Kim Kardashian hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.