https://instagramtakipcisatinal.com/seo
SEO Nedir? - Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır? | ITS2020-10-01T11:26:17+03:002020-10-01T11:26:17+03:00
https://instagramtakipcisatinal.com/seoITS
ITS
https://instagramtakipcisatinal.com/img/itsa-logo-trans.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/seo-nedir.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/seo-danismani.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/seo-calismalari-nasil-yapilir.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/arama-motoru-dizin-kayit.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/ssl.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/canonical.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/site-tasarimi.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/url-yapisi.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/anahtar-kelime.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/meta-etiketleri.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/gorsel-optimizasyonu.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/site-ici-link.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/w3c.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/sitemap.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/sayfa-acilis-hizi.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/mobil-optimizasyonu.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/404.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/sosyal-medya-platformlari.png
https://instagramtakipcisatinal.com/img/uploads/backlink.png
SEO Nedir

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) hizmeti Google ve diğer arama motorlarında, web sitenizin sıralamasını yükseltmeye yönelik yapılan tüm optimizasyon işlemleridir. SEO açılımı itibariyle Arama Motoru Optimizasyonu olarakta bilinmektedir. Temel olarak internet sitesini arama motorları sonuçlarında (SERP) kaçıncı konumda olduklarını ve bu konumları daha iyi pozisyona getirmeyi hedeflemektedir. 

Dijital pazarlama alanlarında çok önemli bir role sahip olan SEO; web sitenizin hedeflediğiniz anahtar kelimelerde daha iyi bir konumda yer alması ile potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlamaktadır. Bu sayede belirlemiş olduğunuz hedef kitlenizin arama sorgularında yer alan ilgili anahtar kelimeler ile konumunuzu üst sıralara taşıyarak sitenize daha fazla organik trafik kazandırılacak ve siteye gelen ziyaretçi sayısında gözle görülür bir artış meydana gelecektir. 

Profesyonel SEO çalışmaları, bir web sitesinin hedeflerini belirleyerek başlar. Belirlenen bu hedefler SEO çalışması adına bir yol haritası oluşturmak için gereklidir. Yol haritası oluşturma sürecinde SEO analiz çalışmalarından yararlanılmaktadır. Analiz sonuçları doğrultusunda arama motorlarında daha iyi bir konuma gelebilmek adına, arama motorlarının algoritmaları ve kriterleri göz önünde bulundurularak web sitenizin; url yapısı, title(başlık), description(meta açıklama), görsel ve içeriklerinizin düzenlenmesine yönelik kapsamlı optimizasyon çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan tüm bu çalışmalar neticesinde web sitelerinin arama motorlarının sorgularında sağlam bir konum elde etmesi sağlanacaktır. 

SEO Danışmanı

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Danışmanı

SEO danışmanı, bir web sitesini arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almasına yönelik gerekli site iç ve dış optimizasyon çalışmalarını yürüten kişiye denir. SEO danışmanı Yandex, Bing ve Google gibi arama motorlarında sitenizin sıralamasını iyileştirmeye yönelik çalışmaları analiz etme, planlama ve uygulama adımlarından sorumludur. Kısaca SEO uzmanı, web sitelerinin ilk sayfada yer alması için yapılan tüm çalışmalardan sorumlu kişidir.

SEO çalışmalarının belirlenen hedefler kapsamında ilerleyebilmesi ve web siteleri adına  yararlı olabilmesi için uzman bir SEO danışmanı ile çalışmak süreç açısından büyük önem arz eder. SEO danışmanı, web sitesinin hedefleri doğrultusunda ihtiyaçlarını, SEO çalışmasının yol haritasını ve yapılması gereken optimizasyonları belirleyerek kalıcı sonuçlar elde edilmesini sağlar. 

Tüm illerde yürütmekte olduğumuz kurumsal SEO danışmanlığı ve SEO hizmetleri sayesinde mutlu müşterilerimiz; hedef kitlelerinin google ve diğer arama motorlarında ki sorgularında gözle görülür bir sıralama artışı yakalayabilmekte ve sektörlerinde marka bilinirliklerini arttırabilmektedirler.

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır

SEO Hizmeti Nedir?

SEO hizmeti, web site sahiplerinin kurumsal ajans veya uzman kişiler aracılığı ile Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO işlemlerini optimize etme işlemidir. SEO çalışmaları süreklilik ve disiplinli bir çalışma istemektedir. Optimizasyon çalışmaları tamamamlanan bir web sitesin etkili bir sonuç elde etmesi biraz zaman alabilmektedir. Unutmayın SEO çalışmaları kısa sürede sonuç almak için değil uzun bir zaman dilimi içerisinde etkili ve kalıcı bir yükselme sağlamaktadır. 

SEO hizmetleri dönemsel ya da hedef bazlı yapılan çalışmalar şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Profesyonel bir SEO hizmeti; müşterilere kaliteli SEO çözümleri sunmak, danışmanlık etmek ve yapılmakta olan SEO çalışmaların tüm detaylarında kusursuz bir optimizasyon sağlayarak en başarılı sonuçları elde etmek gibi amaçları içinde barındırır. Bu amaçlar doğrultusunda; seo uzmanı tarafından tüm detaylar gözden geçirilerek analizler yapılır ve bu analizler neticesinde optimizasyon çalışmaları başlar. 

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları süreklilik ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir ve bu süreç içerisinde çalışmaların başarısını etkileyecek olan onlarca alt unsur bulunmaktadır. Tüm bu unsurlar SEO çalışmalarının başarıya ulaşması adına kilit rol oynamaktadır. Çalışmaların en başında sorgulama, analiz etme ve ölçme süreçleri yer alır. Tüm çalışmalar içerisinde birçok sayıda unsur barındırır. Bu unsurları iki temel kategoriye indirgeyebilmek ve arama motorlarının web sitelerine nasıl baktığını anlayabilmek mümkündür. SEO çalışmalarını site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon olmak üzere 2 aşamada ele alabiliriz.

İç SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İç SEO, Google ve diğer arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun bir şekilde web site içerisinde yapılan tüm iyileştirme ve düzelenme çalışmalarıdır. Web sitesinin kod yapısı, içerik düzenlemesi, görsel planlaması ve düzenlemesi gibi alt elemanları içerisinde barındırmaktadır. Site içi SEO optimizasyon çalışmaları web sitesini daha kaliteli bir hale getirmek ve böylece arama motorlarının web sitesini daha olumlu algılayabilmesini sağlamak hedeflenir. Site içi SEO çalışmaları içerisinde birçok önemli detay barındırır. Bu detayları gelin birlikte inceleyelim: 

Arama Motoru Dizin Kayıt

Arama Motorlarına Kayıt

Arama motorları sıralamasında yer almak istiyor iseniz ilk yapmanız gereken web sitenizi Yandex, Bing ve Google gibi arama motorlarının dizinine ekleme olacaktır. Bir web sitesinin arama sonuçlarında yer alması ve ziyaretçilerine ulaşabilmesi için arama motorlarının ücretsiz sunduğu webmaster tools araçlarına kayıt olması gerekmektedir. 

ssl

SSL Sertifikası (HTTPS)

SSL internet ağı üzerinde ki güvenliği sağlayan ve böylece gizliliği korumakta olan bir protokoldür. SSL, web sitesinden gönderilen bilginin şifrelenmesini ve yalnızca doğru hedefte çözülebilmesini sağlamaktadır. Google HTTPS ile ilgili açıklamasında güvenliği ön planda tuttuğunu ve SSL sertifikasını bir sıralama sinyali olarak gördüğünü açıklamıştır. 

canonical
Canonical Kontrolü

Web siteleri barındırdıkları birbirinden farklı yapıda ki URL’lerinin aynı içeriklere sahip olması gibi bir durumla karşılaşabilirler. Bu gibi durumlarda arama motorları dizinlerinde yer alan URL’leri için kopya içerik problemi ortaya çıkabilmektedir.

Site Tasarımı

Site Tasarımı

Site tasarımı, kullanıma uygun ve %100 mobil uyumlu olmalıdır. Temiz kod yapısına sahip ve kullanıcıları yormayacak bir biçimde dizayn edilmelidir. Aksi halde site hızına olumsuz yansımaları olacaktır. Bunun yanında unutulmamalıdır ki arama motorları siteleri yazılmış olan kodlar şeklinde görmektedir. Bu nedenle sitenin sahip olduğu yazılım, CSS ve JS dosyaları yazılım optimizasyonu süreçlerine dahil edilmeli ve site hızına katkısı gözlemlenmelidir.

URL Yapısı

URL Yapısı

URL’ler web sitesinin görünen kimlikleridir. Bu nedenle arama motorları için hem de kullanıcılar için anlaşılabilir ve okunaklı olmalıdır. SEO dostu ve doğru URL yapısına sahip olan web siteleri arama motorları tarafından, yapılan sorgular ile daha kolay ilişkilendirilebilir ve arama sonuçları parametlerinde kendilerine daha iyi sıralamalar elde edebilmektedirler.

Anahtar Kelime

Anahtar Kelime Seçimi

Kaliteli bir içeriği Google her zaman üst sıralarda yer vererek ödüllendirmektedir. Site içeriğiniz kullanıcıyı yormayan, %100 SEO uyumlu ve yakın anlamlı semantik anahtar kelimeler kullanarak yazılmalıdır. Sitenizin daha iyi bir konumda yer alması için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de anahtar kelimenizin doğru seçilmesidir.  Anahtar kelimeleriniz sayfa içeriğinizi belirlemektedir. Gereksiz ve yoğun kullanımdan kaçınmalısınız.

Meta Etiketleri

Meta Etiketleri

Meta etiketleri site içeriği hakkında arama motorları ve kullanıcılara bilgi vermekte olan etiketlerdir. Sayfanızın olmazsa olmazı olan başlıca meta etiketleri şunlardır;

Description, sayfanızın ne ile ilgili olduğunu ortlama 130 ile 140 karakter arası yazılması önerilen kısa açıklamadır.

Robots etiketi, sitenizi ziyaret eden arama motoru botlarının izleyeceğini yolu gösteren dosyadır. 

Title etiketi sitenizin başlığıdır. Genelde anahtar kelimeniz olur.

Görsel Optimizasyonu

Görsel Optimizasyon

Sayfa içeriğinize eklediğiniz görsellerinde arama sonuçlarda yer aldığını ve organik trafik çekme potansiyelinin olduğunu unutmadan optimizasyonları yapılmalıdır. Doğru alt etiketleri, arama motorları görsel arama sonuçlarında yer alabilirsiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz görsellerin sayfa hızını etkilediğinden dolayı gerekli boyut optimize işlemlerini sağlayarak PageSpeed hızını düşürebilirsiniz.

Site İçi Link

Site İçi Linkleme

SEO Çalışmalarında arama motorları tarafından iyi algılanmak ve sıralama kazanmak amaçlanmaktadır. Site içi linklemeler ile web sitelerinin kullanıcı odaklı optimizasyonları sağlanmaktadır. Web site içerikleri, alakalı olarak görünen içerikler ile dahili ve harici bir şekilde bağlantılara sahip olmalıdır. Bu sayede kullanıcıların web sitesinde geçirdikleri ortalama süre artacaktır. Ayrıca arama motorları web sitesinin kullanıcı odaklı optimizasyonunu fark edecek ve kalite puanını yükseltecektir.

w3c

W3C Kontrolü

W3c, web sitelerinin sahip oldukları HTML dilinin ortak bir kalite standardına dahil olması ve böylece tüm tarayıcılar tarafından desteklenmesi anlamına gelmektedir. Bu kalite standardı arama motorları tarafından sıralama parametrelerinde kullanılmaktadır. Bu nedenle W3c kontrolleri ve eksik olan yapıların düzenlenmesi SEO çalışmalarında büyük önem arz eder.

Sitemap

Site Haritası

Site haritası; web sitelerinin sahip oldukları tüm URL’leri içerisinde barındıran yapılardır. Sitelerin arama motorları botları tarafından düzenli ve eksiksiz bir biçimde taranması ve dizine eklenmesi için site haritaları büyük önem arz eder. Site haritalarının oluşturulması ve arama motorları dizinlerine eklenmesi SEO çalışmaları için olmazsa olmazdır. Aksi durumda dizinde yer almayan URL’ler arama sonuçlarında çıkmayacak ve hedeflenen sıralamaları yakalamak imkansız hale gelecektir.

Sayfa Açılış Hızı

Sayfa Açılış Hızı

Sayfa yüklenme hızı kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda Google'ın arama sonuçlarında sıralama kriterlerinde dikkat ettiği en önemli sinyallerin başında gelmektedir. Arama motorları kullanıcılara en iyi sonuçları sunmak ve kullanıcılara keyifli bir deneyim yaşatmayı amaçlar. Bu nedenle hızlı açılan bir web sitesi yavaş yüklenen bir web sitesine nazaran her zaman daha iyi sıralamaları konumunda yer almaktadır. Site hızını etkileyen birden fazla etken bulunmaktadır. Bunlar sitenin sahip olduğu tasarım ve yazılım durumudur.

Mobil Optimizasyonu

Mobil Optimizasyon

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların mobil cihazları ilede erişim sağlayarak, keyifli vakit geçirmelerine yönelik site tasarım ve kodlamasının mobil uyumlu olması açısından önemlidir. Sitenizin mobil uyumluluk testini, Google'ın ücretsiz sunmuş olduğu Mobile-Friendly Test aracından kontrol edebilirsiniz.

404

404 ve Kırık Bağlantılar

Site sayfalarınızın zamanla URL adres değişikliği, sayfanın silinmesi veya bağlantının yanlış verilmesi sonucu 404 hatası ile karşılaşır. Özellikle e-ticaret sitelerinde tedarikten kalkan veya satışa kapatılan sayfaların silinmesi gibi durumlarda görülmektedir. 404 ve kırık sayfalarınızı Semrush ve Screaming Frog SEO Spider gibi araçları kullanarak tespit edip temizlemeniz gerekmektedir.

Site Dışı SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonları sürecinde, site popülaritesini arttırmak, web sitesini daha ileriye taşıma, bilinirlik oluşturmak ve sitenize organik trafik çekebilmek için yapılan çalışmalara site dışı SEO çalışmaları ismi verilmektedir. Bu çalışmalar adındanda anlaşılacağı üzere site dışı düzenlemeler yaparak, gerekli marka bilinci oluşturmayı, itibar yönetimi saplamayı, tanıtımlar yapmayı ve elde edilecek geri bağlantılar ile popülerlik artışı sağlamayı hedefler. Böylece arama motorları sonuçlarında elde edilecek olan sıralamalar yükselecektir. Site dışı SEO çalışmaları sosyal medya platformları ve backlink çalışmaları çatısı altında toplanarak özetlenebilmektedir. Gelin site Dışı SEO çalışmalarına yakından inceleyelim.

Sosyal Medya Platformları

Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya platformları gün içerisinde milyonlarca tekil ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle marka bilinirliği edinmek ve popülerlik kazanmak adına sosyal medyanın önemi yadsınamayacak derecede fazladır. Facebook, Linkedin, İnstagram, Pinterest, Google Plus, Medium vb. Sosyal medya sitelerinde içeriklerinizin yer alması SEO çalışmalarında katkı sağlamak adına çok önemlidir. Dış SEO çalışmalarında, düzenli sosyal medya platformu kullanımı ve içeriklerin bu platformlarda yer alması; marka bilinirliği, geri bağlantı ve referans oluşturma adına büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca sosyal medyada yer alan potansiyel ziyaretçi ve müşteriler ile karşılıklı iletişim kurmak adına da bu platformlar çok önemlidir.

Backlink

Backlink

Backlink, dış kaynaklı web sitelerinden hedef URL için alınan geri bağlantılara verilen isimdir. SEO sürecinde kaliteli sonuçlar elde etmek ve daha kısa bir zaman içerisinde sıralama kazanmak adına backlinkler çok önemli kriterlerdir. Ancak arama motorlarından yer alan yeni parametreler neticesinde, her geri bağlantı web sitesi için fayda sağlamaz iken, zarar getirebilmekte ve web sitelerini kötü bir konuma düşürebilmektedir. SEO uzmanı tarafından yapılacak analiz sonucunda, otorite puanı skoru yüksek sitelerden alınan geri bağlantı, backlink almanın siteye etkisini arttırmaktadır. DR değeri yüksek Dofollow etiketli backlinkler edinmek SEO çalışmalarına hız kazandıracaktır. Ayrıca anti-seo olarak adlandırılan zararlı bağlantılar tespit edilmeli ve bu geri bağlantıların reddi gerçekleştirilmelidir. 

Sıkça Sorulan Sorular
Ürün ve araçlarımız hakkında aklınıza takılan sorularınıza hemen cevap bulun. Eğer sorunuzun cevabını 'Sıkça Sorulan Sorular' kısmında bulamazsınız, bize ücretsiz bir şekilde canlı destek sistemimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

SEO çalışmaları, web sitelerinin sektörlerinde bilinir hale gelmesi ve elde ettikleri trafik sayılarını attırmak adına büyük öneme sahiptir. Rekabetin çok yüksek olduğu bu alanda SEO çalışmalarından uzak kalarak yükselmeye çalışmak hem çok daha maliyetli hem de çok daha uzun sürecek bir operasyon gerektirir. Bu tarz bir çalışmanın yükselme adına garantisi de bulunmaz. Bu nedenle hedefleri olan web siteleri adına SEO çalışmaları varlıklarını sürdürebilmeleri için olmazsa olmazdır. 

Bizimle İletişime Geçin
Deneyiminiz hakkında yorum yapın
Görüş ve önerilerinizi önemsiyoruz. Sizlere sitemiz tarafından sunduğumuz hizmet ve araçlarımızı aşağıda yer alan 'Deneyiminiz hakkında yorum yapın' kısmından değerlendirerek, bizlerin gelişimine destek olabilirsiniz.
Yorum Yap
5 / 5
Toplam:1428 Değerlendirme
Adil Günaydin
Adil Günaydin

Backlink hizmeti gerçekten kaliteli ve hızlı idi. Web sitem için oluşturduğum içeriklerime güzel geri bağlantılar edindim. Bu sayede yakaladığım sıralama artışı beni gerçekten tatmin etti. Dönüşüm oranlarımızda ve dış kaynaklardan gelen organik ziyaretçilerimizde ki artış ümit verici. Başarılarınızın devamını dilerim.

Adil Günaydin
Evren Ercan
Evren Ercan

Gayet hoş dizayn edilmiş bir web sitesine sahibim. Ancak buradan edindiğim bilgiler neticesinde site hızı testi yaptım ve sitemin gerçekten sınıfta kaldığını öğrendim. Ardından instagramtakipcisatinal.com üzerinden site hızlandırma paketlerinden yararlandım. Gerçekten fark edilebilir bir değişim oldu.

Canlı Destek
Canlı Destek
Sohbeti başlatmak için tıklayın
Çevrimiçi
Canlı Destek