Snapchat Yeni Yüzünü Tanıttı ve Değişimi Gösterdi

| Kasım 30, 2017 | Genel

Sosyal medya uygulamaları arasındaki yarış farklı bir yere doğru gitmeye başladı. Son dönemde yaşanan yarışlar içerisinde en çok dikkat çeken ise Facebook ile Snapchat arasında yaşanan yarış oldu. Bir yanda şu an için dünyanın en büyük sosyal medya uygulaması olan Facebook’un, diğer bir yanda ise en farklı sosyal medya uygulaması olarak ortaya çıkan Snapchat uygulaması. İki uygulama arasındaki yarış aslında Facebook adımı ile oluştu. Bundan birkaç yıl öncesinde Facebook, Instagram gibi uygulamayı satın almak istedi.

Fakat bu istek ret ile karşılandı ve Facebook kendi sürecine başladı. Snapchat uygulamasına ait olan tüm özellikleri Instagram uygulamasına getiren sosyal medya devi, Instagram uygulamasını bambaşka bir yere getirdi. Instagram’a hikayelerin eklenmesi ise bir anda rakip sosyal medya uygulamasını tepe aşağı şekilde ilerletmeye başladı.

Tüm bu yaşananlardan sonra ise sonunda Snapchat en kararlı adımı attı ve yeni bir döneme geçiş yaptığını duyurdu. Sosyal medya devi olan Facebook’a karşı bir adım olarak gösterilen yeni güncellemeyle beraber uygulamanın değiştiğini gördük. Peki, uygulama Facebook ataklarına karşı nasıl bir değişim içerisine girdi.

Snapchat İle Medya ve Sosyal Dönemi

Bu noktada uygulamanın yeni bir yüze ulaştığı açıklandı. İlk olarak Snapchat uygulamasının sosyal ve medya ögeleri olmak üzere iki kısma ayrılacağı açıklandı. Eski sistemden iki yapıda bir arada işliyordu. Tıpkı Facebook akışında olduğu gibi medya ögeleri, (içerik oluşturuculardan gelen paylaşımlar, haberler, firma içerikleri gibi) kullanıcıların arkadaşlarıyla paylaştıkları kişisel gönderileriyle aynı konumda gösteriliyordu.

Yani karışık bir uygulama yapısının kullanıldığını görmüştük. Fakat bu durum kullanıcıları bir hayli rahatsız etmeye başladı. Zaten son dönemde Facebook uygulamasına da bu konuda birçok eleştiri geldiğini gördük. En çok yalan haber kısımlarında medya ögeleri ile sosyal paylaşım ögelerinin aynı yerde yer alması hoş karşılanmıyor. Bu durumu değiştirmek isteyen Snapchat ise sistemi ikiye böldü.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Kesha Billboard Ödülleri İçin Açıklamayı Instagram Hesabından Yaptı

Snapchat

Uygulamaya ilk girdiğiniz anda yine uygulamanın aynı ekranı ile karşı karşıya kalacaksınız. Kamera bölümünde yer alan ana kullanım ekranı yine sabit kalmış durumda. Fakat bu kez uygulama sağ bölüm ve sol bölüm olarak ayrılmış durumda. Kullanıcılar bir bölümde arkadaşları tarafından paylaşılan Snap paylaşımlarını görebilecek, genel gönderileri görebilecek ve arkadaşlarıyla mesajlaştığı alan olacak.

Bunun dışında ikinci kısımda ise medya bölümü yer alacak. Bu bölüm ise bahsettiğimiz gibi medya içerikleri yer alacak. Haber, genel paylaşımlar gibi hemen hemen tüm medya içeriklerinin de bu bölümde yer aldığını göreceğiz. Her iki tarafta da farklı kullanım sunulmuş olacak. Böylece uygulama daha kararlı ve daha rahat bir kullanım sunmuş olacak. Ayrıca bu adımın kullanıcılar arasındaki aktifliği de arttırması bekleniyor.

Söz konusu adımın Facebook uygulamasına karşın ne kadar başarı sağlayacağı ise merak konusu olan başka bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Tamamen sistem değişikliğine giden Snapchat, bakalım bundan sonra nasıl bir gündem ile konuşulacak. Kesin olan bir şey var ki güncelleme adımlarıyla beraber yarış devam edecek.

Snapchat Yeni Yüzünü Tanıttı ve Değişimi Gösterdi
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

2 Comments

  • Mehmet dedi ki:

    Kızışmış bir mücadele var bariz bir şekilde belli oluyor fakat kazanan Facebook ekibi tabiki 🙂

  • osman dedi ki:

    Snap çok değerli özelliği sosyal medya dünyasına kazandırdı. Story paylaşma çok güzel fakat instagram o özelliği kullanarak daha bir artıya geçti. Ne kadar değişiklik olursa olsun instagram ve facebook geçmeleri çok zor bence. Zamanında satın almak istendiğinde satsalar çok daha kazançlı olurlardı herhalde..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.