WhatsApp Web Sürümüne Gelen Yeni Özellikler

| Aralık 10, 2017 | Genel
WhatsApp Web

Facebook, bünyesinde barındırdığı hemen hemen her uygulamasını güncellediği gibi WhatsApp, uygulaması için de güncellemelerle gündeme geliyor. Anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde en zenginlerinden biri olan ve en çok kullanılan serilerden biri olan WhatsApp için yayınlanan yeni güncellemeler ise uygulamayı bambaşka yerlere taşımaya başladı. Özellikle son dönemde uygulamanın, mesajlaşma kısmında ve grup bölümlerinde önemli değişimler aldığı görülüyor. Sadece uygulama içerisinde değil, bunun dışında WhatsApp Web sürümü için güncellemeler yayınlanmaya başlamış durumda. Son olarak WhatsApp Web için yayınlanan iki güncelleme ise uygulamayı çok daha işlevsel hale getirecek gibi duruyor. Daha başarılı bir uygulama ve daha başarılı bir mesajlaşma platformu sunacak olan uygulamanın güncellemelerine bakalım.

WhatsApp Web İçin Gizli Mesaj

Bahsedeceğimiz ilk özellik, uzun süredir tartışılan ve uzun süredir kullanıcılar tarafından takip edilen bir özellik. Bu özellikler kullanıcıların grup mesajlaşmaları sırasında gizli mesajlaşma özelliğini kullanması sağlanacak.

Standart versiyonda grup görüşmeleri yaparken, yazdığınız grup mesajlarının doğrudan tüm üyeler tarafından görülmesi durumu söz konusu. Mevcut kullanımda bu şekilde bir düzen var. Fakat grup üyeleri içerisinde birinin mesajına verdiğiniz cevabın, diğer üyeler tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız ayrı bir sohbet açmanız gerekiyordu. Yeni güncelleme sonrasında WhatsApp Web için bu durum ortadan kalkacak.

WhatsApp Web

Yeni güncelleme sonrasında tüm grubun göreceği mesajlar değil, sadece bir üyenin göreceği mesajlar atabileceksiniz. Bunun için herkese açık mesaj gönderme seçeneği yerine, yeni eklenecek olan seçenek “gizli mesaj” bölümünü seçmeniz gerekecek. Gizli mesaj bölümünden seçtiğiniz kullanıcıya doğrudan mesajınızı gönderebileceksiniz. Bu mesajları sadece onayladığınız kullanıcı ulaşabilecek. Diğer kullanıcılar ise mesajı göremeyecek. Ayrıca grup görüşmesi içerisinde herhangi bir mesaj gönderdiğiniz ya da mesaj aldığınızı gösteren bir bildirim de olmayacak. Kısacası gruptan çıkmadan görüşme yapabileceksiniz.

WhatsApp Web Resim İçi Resim Özelliği

Güncelleme sadece gizli mesaj özelliğini ortaya çıkarmadı. Bunun dışında güncellemeyle beraber resim içi resim modu olarak bildiğimiz moda benzer bir özelliğinde geleceği açıklandı. Bu özellik aynı ekranda iki farklı işlemi yapmanıza olanak sağlayacak. Diyelim ki mesajlaşırken kullanıcı size bir video gönderdi. Eski sistemde bu videoyu görüntülemek için sayfa dışı bağlantıya ya da tam sayfa video görüntüleme kısmına geçmeniz gerekiyor.

Fakat güncelleme bu sorunu da ortadan kaldırmış olacak. WhatsApp Web sürümüne gelecek olan güncelleme sonrasında, kullanıcılar bir yandan videoları küçük formda izleyebilecek bir diğer yandan ise mesajlaşabilecekler. Sadece mesajlaşma değil uygulama içerisinde gezinme gibi ayrıcalıkları da kullanmanız mümkün olacak.

Her iki özelliğinde kullanıma girmesi için aynı güncellenmenin beklenmesi gerekiyor. Şu an test aşamasında olan güncellemelerin ne zaman tam sürüm olarak yayınlanacağı konusunda ise bir bilgi verilmiş değil. Sadece uygulamanın düzenlemeleri konusunda çalışmaların devam ettiği yönünde bilgiler alıyoruz. Güncellemenin ne zaman yayınlanacağına ilişkin bir zaman açıklaması da yapılmış değil.

WhatsApp Web Sürümüne Gelen Yeni Özellikler
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

2 Comments

  • Türk Tarihi dedi ki:

    Uzun zamandır Whatsapp Web kullanıcısı olan bu tür gelişmeleri görmek çok sevindirici. Whatsapp Web her geçen gün kendisini daha çok geliştirerek aynı branşta boy gösteren uygulamaların fazlasıyla önüne geçmeyi başardı. Bundan sonrası için yapılacak yenilikleri takip etmek adına sitenizin kalıcı ziyaretçilerinden birisi olacağım 🙂

  • Elif dedi ki:

    Özellikle masa üstü pc kullananlar için vazgeçilmez bir uygulama. Bu uygulamanın devamlı geliştirilmesi, bilgisayar başında çok fazla vakit geçirenler için çok iyi. Ayrıca telefon kullanmayı sevmeyenler ya da az kullananlar için de en iyi pc mesajlaşma uygulamalarından biri.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.