Instagram Canlı Yayın Özelliğinde Yorum Nasıl Kapatılır?

Instagram Canlı Yayın Özelliğinde Yorum Nasıl Kapatılır?

Canlı yayın özelliği artık birçok sosyal medya uygulaması tarafından kullanılan bir özellik olarak biliniyor. İlk olarak Twitter tarafından çıkarılan Periscope uygulaması canlı yayın özelliğini yaygınlaştırmaya başlamıştı. Uygulamanın belli bir oranda beğeni elde etmesi ile beraber diğer birçok sosyal medya uygulamasında da canlı yayın dönemi başlamıştı. YouTube, Facebook derken son olarak canlı yayın özelliğini alan uygulamalardan birisi de Instagram oldu. Aslında Instagram’ın söz konusu canlı yayın özelliğine daha yakın olduğu ve Instagram’ın bu özellikle beraber daha fazla öne çıkacağı düşünülüyordu.

Canlı Yayın Özelliği Kullanıma Geçti Mi?

Fakat Instagram için yayınlanan canlı yayın özelliği diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak tamamen yayınlanmamıştı. Sadece belli bölgele ve sadece belli başlı ülkeler için yayınlanan yeni canlı yayın özelliğinin bu şekilde uzunca bir süre test aşamasında kaldığı ve uzunca bir süre söz konusu uygulamanın canlı yayın özelliğini test edeceği de ortaya çıkmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde sonunda canlı yayın özelliği hakkında beklenen açıklama yapıldı.

Aralarında ülkemizin de bulunduğu birçok ülke için canlı yayın özelliği devreye sokuldu. Instagram canlı yayın özeliğinin kullanıma geçmesi ile beraber çok kısa bir süre içerisinde Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden birisi de canlı yayın özelliği olmaya başladı. Tıpkı Instagram resimlerin hikayesi özelliğinde olduğu gibi bir anda Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri haline gelen canlı yayın özelliği için birçok püf noktada bulunuyor. Zaten Instagram bunun için resmi sayfası üzerinde de bir rehber yayınladı.

Canlı yayın özelliğinin kullanımında birçok püf nokta var. Tüm bu püf noktalar içerisinde Instagram’ın en çok öne çıkan püf noktalarından birisi de yorum özelliği oldu. Öncelikle Instagram’ın canlı yayın özelliği içerisinde yer alan yorum özelliği için kullanılan sistem hakkında bilgi verelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Instagram canlı

Instagram Canlı Yayın Yorum Özelliği

Canlı yayın özelliğinde kullanılan yorum sistemi Instagram’ın kullanıcılara sunduğu bir ayrıcalık olarak dikkat çekiyor. Canlı yayın için sunulan yorum özelliğinde tıpkı standart yorum sisteminde olan sistem kullanılıyor. Canlı yayın sırasında doğrudan canlı yayın için yorum alabiliyorsunuz. Aynı şekilde canlı yayın sırasında yorum yapabilme özelliğine de sahip oluyorsunuz.

Canlı yayına yapılan yorumları ise canlı yayını yapan kullanıcı yorumları kontrol edebiliyor. Yorumları sabitleyebileceğiniz gibi beğendiğiniz yorumları da yukarıya taşıyabiliyorsunuz. Kısacası Instagram içerisinde yorum sisteminde kullanılan tüm özellikler aynı şekilde canlı yayın özelliği için de kullanılabiliyor. Bunun için canlı yayın sistemi içerisinde yorum ayarlarını da kullanabiliyorsunuz.

Instagram canlı

Canlı Yayın Sırasında Yorum Özelliğini Kapatma

Dediğimiz gibi Instagram canlı yayın sisteminde yorum özelliği kontrolü yine kullanıcılara bırakılmış durumda. Yani şöyle ki Instagram’ın kısa süre önce yayınlandığı yorum kapatma özelliği canlı yayın içinde kullanılmakta. Instagram’ın bu özelliği ile paylaşımlara gelen yorumları kapatabiliyorsunuz.

Bu sayede kullanıcılar standart olarak paylaşımlarınıza girdiklerinde yorum yapmak istediklerinde paylaşımlarınızın yoruma kapalı olduğu uyarısı alınıyor. İşte bu sistem aynı şekilde canlı yayın özelliği içinde geçerli. Canlı yayın özelliği için kullanılan yorum kapama özelliği içinde yapmanız gereken bazı ayarlar var. Zira canlı yayın sırasında gelen yorumları kapatmak için yine canlı yayın özelliği ayarları üzerinden yorum kapatma özelliğini kullanmanız gerekiyor.

Yani Instagram paylaşımlarınızın yoruma kapalı olma özelliğini aynı şekilde canlı yayın sırasında yorum özelliği için de kullanılabiliyorsunuz. Peki canlı yayınlarınızda yorumlarınızın kapanması için nasıl bir ayarlama yapmanız gerekiyor? Canlı yayın sırasında yorum özelliği nasıl kapatılır? Daha detaylı olarak bakalım.

Bunun için aslında genel olarak kullanılan sistemleri aynı şekilde kullanmanız gerekiyor.

  • Öncelikle Instagram hesabınıza girip buradan hikayeler kısmına girip ardından da üç nokta simgesine tıklamanız gerekiyor.
  • Ardından karşınıza ayar penceresi açılacak. Bu pencere üzerinden ise alt kısımlara inerek “yorum yapmayı kapat” özelliğini kısmına girmeniz gerekiyor.
  • Buradan belli başlı yorum özellikleri de seçebiliyorsunuz.

Instagram canlı

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Canlı Yayın Özelliğinde Yorum Filtreleme Özellikleri Kullanılabiliyor Mu?

Instagram’ın paylaşımları için sunduğu birçok özellik aynı şekilde canlı yayın kısmında da kullanılabilen özellikler olarak dikkat çekiyor. Dediğimiz gibi bu özelliklere yorum kapatma sistemi de dahil. Bunun dışında yorum özellikleri için canlı yayın kısmında kullanılabilecek olan başka ayrıcalıklarda var. Bunlardan biriside canlı yayın sırasında yapılan yorumlarda kelime filtreleme özelliği. Bilindiği gibi Instagram kullanıcıların olumsuz yorumlardan kurtulması için sadece yorum kapama özelliğini devreye sokmadı. Bununla beraber Instagram yorumlarında sadece belli başlı kelimeleri filtreleme gibi ayrıcalıklarda kullanılıyor.

Yani bir yorum içerisinde kullanıcıların hangi kelimeleri kullanıp kullanamayacağına paylaşımlarınıza nasıl yorumlar gelip gelmeyeceğine de haliyle karar verebiliyorsunuz. Aynı yorum kelime filtreleme özelliği Instagram canlı yayınlarında yer alan yorumlar içinde kullanılıyor. Yorumlar için yaptığınız tercihler aynı şekilde canlı yayın sisteminde de geçerli. Mesela siz bir kelimeyi paylaşımlarınıza gelen yorumlar için engellediniz ve yorumlarda bu kelimeler kullanılamıyor.

Bu durum aynen canlı yayın özelliği içinde geçerli. Instagram’da seçtiğiniz yorum kelime filtreleri canlı yayın yorumları olsa da aynı şekilde bu yorumlarda da yine kelime filtreleme özellikleri geçerli oluyor. Kullanıcıların ekstra bir ayarlama yapmasına da gerek kalmıyor.

 

Canlı Yayında Beğenilen Yorumları Öne Çıkarma

Instagram’ın yeni kullanıma açtığı canlı yayın özelliğinde kullanıcılara yorum kısmında sunulan tek ayrıcalıklar yorum kapama ya da yorum filtreleme özellikleri değil. Bunun dışında Instagram yorumlarını öne çıkarma gibi işlemlerde kullanabiliyorsunuz. Bunun için canlı yayın sırasında yapılan yorumların üzerine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra canlı yayında öne çıkarmak istediğiniz yorumu seçmeniz gerekiyor.

Ardından yoruma bir süre basılı tutmanız durumunda seçtiğiniz yorum öne çıkan yorumlar arasında yer almış oluyor. Bunun için ekstra bir sistem kullanmanıza da gerek kalmıyor. Tüm bu sistemlerle beraber canlı yayın özelliği için genel olarak yorum ayarlarının birebir şekilde Instagram paylaşım yorumları ile aynı özellikleri taşıdığını söylemek yanlış olmaz.

Tüm bu özellikleri ile beraber Instagram canlı yayın özelliği yorum sistemi konusunda da uygulamanın başarılı bir bölümü olarak öne çıkacak gibi. Zaten yayınlandığı ilk günden bu yana canlı yayın özelliğinin epey bir kullanılmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Tüm bunlarla beraber bundan sonra Instagram’ın canlı yayın özelliği için daha ne gibi yenilikler sunacağı da merak konusu oldu. Zira Instagram henüz bu konuda bir açıklama yapmadı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnstagram canlı yayın özelliğini kullanmaya çalışıyorum ama iletişim fukarası olduğum için hep yanlış birşeyler yapıyordum. Yazı için teşekkürler. Güzel bir anlatım olmuş