Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma

Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma

Instagram herkesin rahatlıkla üye olabildiği bir platform olması nedeniyle birçok tacizi ve kişi haklarının ihlal edilmesini engelleyememektedir. Bu durumda Instagram hesabını şikâyet etme ve buna bağlı olarak da hesap kapattırma işlemlerini zorunlu hale getirmektedir. Siz her ne kadar kendi halinizde hesabınızı kullansanız da kimseyle muhatap olmasanız da bir şekilde istenilmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde neler yapmanız gerektiğini bu yazımızdan öğrenebilir ve gerektiğinde uygulayabilirsiniz.

Instagram Hesabını Şikâyet Etme

Instagramda tek bir şikâyet yöntemi bulunmamaktadır. Her olaya uygun düşen şikâyet yöntemleri bulunmakta ve bu şikâyetlere özel doldurulması gereken formlar yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse bir tacizi şikâyet ettiğinizde farklı bir form, bir marka ihlalini şikâyet ettiğinizde ise farklı bir form doldurmanız gerekmektedir. Elbette yapılan tüm şikâyetler Instagram yetkilileri tarafından incelenmekte ve gerekli görülmesi halinde hesaplar kapatılmaktadır. Buradan anlayacağımız üzere her yapılan şikâyet hesapların kapatılmasına neden olmamaktadır. Ayrıca asılsız bir şikâyet yapılırsa yetkililer şikâyeti ileten kişinin hesabını da kapatabilmektedir.

Instagram Hesabı Nasıl Şikâyet Edilir?

Bir şikâyeti iletmeden önce kesinlikle haklı olduğunuzdan emin olmalı ve buna göre bildirim yapmalısınız. Asılsız şikâyetler, şikâyet yapanı olumsuz olarak etkileyebilir, hatta hesabının kapatılmasına neden olabilir. Bir profili şikâyet etmek istiyorsanız öncelikle bu profile tıklayarak giriş yapmalısınız. Daha sonra profilin şikâyete neden olacak olan paylaşımına gelmeli ve sağ üstte bulunan üç nokta (…) simgesine tıklamalısınız. Bu simgeye tıkladıktan sonra karşınıza “Kullanıcı şikâyet et” seçeneği çıkacak olup, buraya tıklamanız gerekmektedir. Bu yöntem şikâyet bakımından oldukça basit olup, ayrıntılı bir şikâyet iletmek istiyorsanız gerekli formları doldurmanız gerekmektedir.

Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma

Öncelikle hangi konuda bir şikâyette bulunacaksanız buna uygun olan formu doldurmalısınız. Örnek vermek gerekirse taklit hesap şikâyet edecekseniz buraya tıklayarak doldurmanız gereken forma ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten taciz, zorbalık, hak ihlali, telif hakkı ve marka hakkı ihlali gibi durumlarda da doldurulması gereken farklı formlar bulunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

Instagram hesabını şikâyet etme ve hesap kapattırma konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımızın yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorularınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Hesabını Kaç Kişi Şikâyet Ederse Kapanır?

Instagram’da olumsuz paylaşımlar yapan bir hesabı kapattırmak isteyenler ya da kendi olumsuz paylaşımı yüzünden hesabının kapatılma tehlikesinde olduğunu düşünenler Instagram hesabını kaç kişi şikâyet ederse kapanır diye araştırmaya başlıyorlar. Bizde bugünkü yazımızda bu konuyu işleyerek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Instagram Hesabının Kapatılması

Ülkemizde aktif kullanıcı sayısıyla ön plana çıkan Instagram, her yaştan kullanıcıları hitap etmektedir. Üye olmak için gerekli olan minimum yaş kriterini sağlayan herkes Instagram’da hesap açabilmektedir. Elbette herkesin rahatça üye olabildiği bir platformda bazı sorunların ortaya çıkması, uygunsuz ve istenmeyen paylaşımların görülmesi olağan hale gelebilmektedir. Bu tarz paylaşımlar Instagram kurallarını ihlal etmekte ve şikâyet halinde paylaşım yapan hesapların kapatılmasına neden olmaktadır. Instagram’ın şikâyet üzerine bazı hesapları kapatabilmesi için birden çok şikâyete ihtiyaç duyulmaktadır. Instagram hesabını kaç kişi şikâyet ederse kapanır diye araştıracak olursanız bununla ilgili birçok yazının ve belirsiz rakamların ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Instagram Hesabının Kapatılması İçin Kaç Şikâyet Gereklidir?

Sizi rahatsız eden ya da uygunsuz paylaşımlarda bulunan bir hesabı kapatmak istiyorsanız, kendi bilgilerinizi ve şikâyetinizin gerçekliğini ispat etmelisiniz. Eğer bunları kanıtlayabilirseniz sadece kendi şikâyetinizle bile hesabı kapattırabilirsiniz. Yani öyle onlarca kişinin şikâyet etmesine gerek kalmaz. Bir hesabı ya da gönderiyi çok fazla kişinin şikâyet etmesi, şikâyetin daha hızlı işleme alınmasını ve yetkililerin bahsi geçen şikâyete öncelik vermesini sağlar. Fakat kaç tane şikâyetin bir hesabı kapattıracağı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Dediğimiz gibi bazen bir kişinin şikâyeti bile yeterli olabilmektedir.

Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bir hesabın kapatılabilmesi için temel aracı şikâyet mekanizmasıdır. Instagram şikâyetlerinizi nasıl iletebileceğinizi adım adım anlatalım.

Öncelikle bir profili şikâyet etmek istiyorsanız öncelikle bu profile tıklayarak giriş yapmalısınız. Daha sonra profilin şikâyete neden olacak olan paylaşımına gelmeli ve sağ üstte bulunan üç nokta (…) simgesine tıklamalısınız. Bu simgeye tıkladıktan sonra karşınıza “Kullanıcı şikâyet et” seçeneği çıkacak olup, buraya tıklamanız gerekmektedir. Bu yöntem şikâyet bakımından oldukça basit olup, ayrıntılı bir şikâyet iletmek istiyorsanız gerekli formları doldurmanız gerekmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Okundu Bilgisi Nasıl Kaldırılır?

Instagram hesabını kaç kişi şikâyet ederse kapanır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram Türk beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma
5 (100%) 1 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir