Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma

Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma

Instagram herkesin rahatlıkla üye olabildiği bir platform olması nedeniyle birçok tacizi ve kişi haklarının ihlal edilmesini engelleyememektedir. Bu durumda Instagram hesabını şikâyet etme ve buna bağlı olarak da hesap kapattırma işlemlerini zorunlu hale getirmektedir. Siz her ne kadar kendi halinizde hesabınızı kullansanız da kimseyle muhatap olmasanız da bir şekilde istenilmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde neler yapmanız gerektiğini bu yazımızdan öğrenebilir ve gerektiğinde uygulayabilirsiniz.

Instagram Hesabını Şikâyet Etme

Instagramda tek bir şikâyet yöntemi bulunmamaktadır. Her olaya uygun düşen şikâyet yöntemleri bulunmakta ve bu şikâyetlere özel doldurulması gereken formlar yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse bir tacizi şikâyet ettiğinizde farklı bir form, bir marka ihlalini şikâyet ettiğinizde ise farklı bir form doldurmanız gerekmektedir. Elbette yapılan tüm şikâyetler Instagram yetkilileri tarafından incelenmekte ve gerekli görülmesi halinde hesaplar kainstagram şikayet etmepatılmaktadır. Buradan anlayacağımız üzere her yapılan şikâyet hesapların kapatılmasına neden olmamaktadır. Ayrıca asılsız bir şikâyet yapılırsa yetkililer şikâyeti ileten kişinin hesabını da kapatabilmektedir.

Instagram Hesabı Nasıl Şikâyet Edilir?

Bir şikâyeti iletmeden önce kesinlikle haklı olduğunuzdan emin olmalı ve buna göre bildirim yapmalısınız. Asılsız şikâyetler, şikâyet yapanı olumsuz olarak etkileyebilir, hatta hesabının kapatılmasına neden olabilir. Bir profili şikâyet etmek istiyorsanız öncelikle bu profile tıklayarak giriş yapmalısınız. Daha sonra profilin şikâyete neden olacak olan paylaşımına gelmeli ve sağ üstte bulunan üç nokta (…) simgesine tıklamalısınız. Bu simgeye tıkladıktan sonra karşınıza “Kullanıcı şikâyet et” seçeneği çıkacak olup, buraya tıklamanız gerekmektedir. Bu yöntem şikâyet bakımından oldukça basit olup, ayrıntılı bir şikâyet iletmek istiyorsanız gerekli formları doldurmanız gerekmektedir.

Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma

Öncelikle hangi konuda bir şikâyette bulunacaksanız buna uygun olan formu doldurmalısınız. Örnek vermek gerekirse taklit hesap şikâyet edecekseniz buraya tıklayarak doldurmanız gereken forma ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten taciz, zorbalık, hak ihlali, telif hakkı ve marka hakkı ihlali gibi durumlarda da doldurulması gereken farklı formlar bulunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagram hesabını şikâyet etme ve hesap kapattırma konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımızın yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorularınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Hesabını Kaç Kişi Şikâyet Ederse Kapanır?

Instagram’da olumsuz paylaşımlar yapan bir hesabı kapattırmak isteyenler ya da kendi olumsuz paylaşımı yüzünden hesabının kapatılma tehlikesinde olduğunu düşünenler Instagram hesabını kaç kişi şikâyet ederse kapanır diye araştırmaya başlıyorlar. Bizde bugünkü yazımızda bu konuyu işleyerek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Instagram Hesabının Kapatılmasıinstagram hesap şikayet

Ülkemizde aktif kullanıcı sayısıyla ön plana çıkan Instagram, her yaştan kullanıcıları hitap etmektedir. Üye olmak için gerekli olan minimum yaş kriterini sağlayan herkes Instagram’da hesap açabilmektedir. Elbette herkesin rahatça üye olabildiği bir platformda bazı sorunların ortaya çıkması, uygunsuz ve istenmeyen paylaşımların görülmesi olağan hale gelebilmektedir. Bu tarz paylaşımlar Instagram kurallarını ihlal etmekte ve şikâyet halinde paylaşım yapan hesapların kapatılmasına neden olmaktadır. Instagram’ın şikâyet üzerine bazı hesapları kapatabilmesi için birden çok şikâyete ihtiyaç duyulmaktadır. Instagram hesabını kaç kişi şikâyet ederse kapanır diye araştıracak olursanız bununla ilgili birçok yazının ve belirsiz rakamların ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Instagram Hesabının Kapatılması İçin Kaç Şikâyet Gereklidir?

Sizi rahatsız eden ya da uygunsuz paylaşımlarda bulunan bir hesabı kapatmak istiyorsanız, kendi bilgilerinizi ve şikâyetinizin gerçekliğini ispat etmelisiniz. Eğer bunları kanıtlayabilirseniz sadece kendi şikâyetinizle bile hesabı kapattırabilirsiniz. Yani öyle onlarca kişinin şikâyet etmesine gerek kalmaz. Bir hesabı ya da gönderiyi çok fazla kişinin şikâyet etmesi, şikâyetin daha hızlı işleme alınmasını ve yetkililerin bahsi geçen şikâyete öncelik vermesini sağlar. Fakat kaç tane şikâyetin bir hesabı kapattıracağı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Dediğimiz gibi bazen bir kişinin şikâyeti bile yeterli olabilmektedir.

Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bir hesabın kapatılabilmesi için temel aracı şikâyet mekanizmasıdır. Instagram şikâyetlerinizi nasıl iletebileceğinizi adım adım anlatalım.

Öncelikle bir profili şikâyet etmek istiyorsanız öncelikle bu profile tıklayarak giriş yapmalısınız. Daha sonra profilin şikâyete neden olacak olan paylaşımına gelmeli ve sağ üstte bulunan üç nokta (…) simgesine tıklamalısınız. Bu simgeye tıkladıktan sonra karşınıza “Kullanıcı şikâyet et” seçeneği çıkacak olup, buraya tıklamanız gerekmektedir. Bu yöntem şikâyet bakımından oldukça basit olup, ayrıntılı bir şikâyet iletmek istiyorsanız gerekli formları doldurmanız gerekmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Etkileşim Arttırma Yöntemleri

Instagram hesabını kaç kişi şikâyet ederse kapanır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram Türk beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 4 Ortalama: 4]
39 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. kupeli33 kullanıcı hesabı şahsıma aitken birisi tarafından ele geçirildi. Bu son 2 ayda 2 defa başıma geldi. Accountta tanımlı e-mail hesabı bana ait değil. Şifre istediğim zaman bu tanımsız hesaba şifre gönderiyor. Bunun için yardımcı olur musunuz

  1. Çok pardon aynısı benim başıma geldi nasıl haletiniz acaba şimdi bende uğraşıyom ne yapmam gerekili

  2. Benim son 5aydır 7kere instagramım kapatıldı. Ne yapıcağımı bilmiyorum mail atıyorum hata veriyor. Yardımcı olabilecek var mı?

 2. avatar
  Ayşe Koç akyüz

  Hesabım 16 ocak da başkasının eline geçti ve arkadaşlarım dolandırılmaya çalışıldı hesabıma hiçbir şekilde giriş yapamıyorum lütfen hesabımı kapatmanızı rica ediyorum

 3. Bu kişi beni taklit ediyor benim fotoğraflarımı paylaşıyor +18 uygunsuz paylaşımlar yapıyor bu hesabı kapatırsanız sevinirim (intagram ekibine ilginiz için teşekkür ederim)

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba Yasemin Hanım,
   Kopya hesap şiakyetinizi profilde yer alan şikayet et kısmından yapabilirsiniz. Instagram Destek ekibi şiakyetinizi en kısa sürede işleme alarak hesap kapatma veya uyarıda adımlarını gerçekleştirecektir.

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba İlknur,
   Yaşamaış olduğunuz durumla ilgili Instagram destek hizmetinden bilgi alabilirsiniz.

 4. Ben bir Instagram hesabından alış veriş yapmıştım beni parani aldi ürünü gondermedi kandırdılar ben parami geri iade istiyorum nasil şikayet başvurusu yapacam

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba güvenilir olmayan sitelerden alışveriş yapmamanızı öneririz. Sitemiz üzerinden güvenle sosyal medya hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bahsettiğiniz site ile ilgili de yasal işlem başlatmanızı öneririz.

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba, Telefon numaranıza kod gönderilmesini talep edin. Mailinizde önemsiz kutusunu da kontrol etmenizi öneririz.

 5. avatar
  Seda Nur Ercel

  Bi arkadaşımı taklit eden bi hesabı 30 kişiden fazla silat ettiler 100 tane takipçisi var neden kapatmamıştır hala

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba
   Sizi rahatsız eden hesapları şikayet etmeniz durumunda inceleme yapılıp gerekli cezai işlem uygulanmaktadır.

 6. avatar
  Esra Çakmakgil

  İnstagram hesabım 9 Temmuz da çalındı şikayet edip kapatmaya çalıştığımız halde kapatılmadı ve çalan kişiler tarafından halen mesaj gönderilmeye devam ediyor ve kayıtlı olmayan kişilere bile istek göndirilip bilgu talep ediliyor derhal hesabın kapatılmasını istiyorum

 7. Adıma açılan bir hesap var fotoğraf bana ait fakat hesapta kayıtlı olan hiç bir bilgi bana ait değil lütfen yardımcı olur musunuz

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba, sizlere ait olan fotoğrafları izinsiz kullananlar hakkında işlem yapılması için Instagram destek merkezi ile iletişime geçmelisiniz.

 8. Merhaba admin bey eski istigram hesabımı kapatmak istiyorum bilgilere ulasamiyorum evlilik yolundayim sorunlar yaşıyorum kapanmasini istiyorum 4 gündür uğraşıyorum kapatamadim

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba, Instagram hesabını kapatmak için hesabın size ait olduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Hesap bilgileri olmadan Instagram size kapatma izni vermeyecektir.

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba, Instagram hesabınızı geri almak adına lütfen Instagram destek merkezi ile iletişime geçiniz ve hesap kurtarma talebinde bulununuz.

 9. Hesabım bir başkası tarafından çalındı ne yapmam gerekiyor kapanması acisinda o çalan sahiz lüzumsuz şeyler paylasiyor lütfen kapatılması için ne yapmalıyım

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba Muhammed bey, lütfen fazla vakit geçmeden Instagram destek merkezi ile iletişime geçiniz.

 10. Bir şahıs, kim olduğunu da biliyorum kız profili ile şahsıma yönelik ithamlarda bulunuyor. İsmi yok soyismi yok, kullanıcı da arkadaşı süsü veriyor onun da fake olduğu kanıtındayım bu da tek bir şahıs Hiçbisey yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba, Instagram destek merkezi ile iletişime geçmelisiniz. Buradan “Taklit” şikayet formu oluşturabilirsiniz.

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba, Instagram destek merkezi ile iletişime geçerek hesap kurtarma talebinde bulunabilirsiniz.