İnstagram Hikayeler Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

İnstagram Hikayeler Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Facebook ekibi tarafından satın alınan İnstagram, snapchat uygulaması ile yarış halinde. İnstagram uygulaması son dönemlerde güncelleme yardımı ile birçok yenilik sağlamaktadır. İnstagram uygulaması, facebook ekibi tarafından satın alınmadan önce sadece karşı karşıya takip edilebilen ve fotoğraf video paylaşılabilen bir platformdu. Fakat Facebook ekibinin instagramı satın almasının üzerine güncellemeler ile birçok yenilik getirildi. Bu yenilik İnstagram uygulamasını git gide popülerleştirdi. Bundan dolayı Snapchat yetkilileri İnstagram platformu ile rekabet etmek için kolları sıvadı. Bununla birlikte bu yarışın ya da rekabetin kim olduğuna göz atar isek; İnstagram’ın raporları snapchatı rakip olarak görmeyecek düzeyde başarılıdır. Eski düzeni ile sadece fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilen İnstagram, artık yeni güncellemeler ile birlikte hikaye (story) eklentisi ile karşınızda. İnstagram Hikayeler konusunda birçok güncelleme yapmaktadır. Hikaye paylaşımı yapmak isterseniz, hikayenize farklı özellikte semboller  ve editlemeler de yapabilmeniz mümkün.

İnstagram (Story) Hikayesi Nedir?

instagram story
İnstagram platformu facebook ekibinin güncellemeleri ile resmen gün geçtikçe kitle üstüne kitle toplamaktadır. İnstagramda en yaygın kullanılan özelliklerden birisi hikaye eklentisidir. İnstagram Hikayeler kısmında 7/24 yaptığınız şeyleri anlık durumlarınızı dilediğiniz herşeyi paylaşabilirsiniz. Fakat Hikaye paylaşım konusunda bilmeniz gereken bazı kurallar mevcut. Bunlardan birisi ise, hikayeler paylaşıldıktan sonra 24 saat sonra silindiğidir.

Eski İnstagram Hikayeleri Nasıl Bulunur? Diye merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İnstagram Hikayeler Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey


İnstagram için yayınlanan ve getirilen birçok güncelleme bulunmaktadır. Fakat bu güncellemeler arasında en yaygın olarak kullanılan ve en çok sevilen eklenti Hikaye (Story) eklentisidir. Hikayeler kısmına getirilen geniş çaplı güncelleme sayesinde artık hikayelerinizi sadece resim ya da video şeklinde paylaşmayacaksınız. İnstagram ekibi tarafından getirilen güncellemeler ile son dönemde kendinden oldukça bahsettiren hikayeler kısmında birçok yenilik yer alıyor. Gelen güncellemeler ile birlikte İnstagram Hikayeler bölümünde hikayenizin üzerine yazı yazabilecek ve hikayenize kimlerin baktığını görebileceksiniz. Bununla birlikte hikayeler paylaşımını kaydedebileceksiniz. Getirilen güncellemeler ile birlikte hikayenizde yer konum belirtebilecek, hikayelerinize kimlerin mesaj atmasını istiyor iseniz, filtreleri ona göre ayarlayabileceksiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

İnstagram Hikayelere Yazı ve Resim Ekleme


İnstagram kullanıcıları tarafından bilinmeyen ya da nadir kişiler tarafından bilinen özelliklerden birisi de, hikayeye ekstra yazı yazılabileceği ya da fotoğraf ekleneceğidir. İnstagram hikaye kısmında hikayelerinizi düzenlerken ekstradan yazı yazabilirsiniz. Ayrıca hikaye üzerine resim ekleyebilmekte artık mümkün. Bu gibi eklentiler ile hikayelerinizde yaptığınız değişiklikler, İnstagram kullanıcılarının daha fazla dikkatini çekecektir. Hikayede yer alacak resimlerini daha dikkat çekici hale getirebilmek için ‘’aa’’ simgesine tıklayarak, yazı ekleyebilir, bir takım düzenlemeler yapmak için ise, ‘’fırça’’ simgesini kullanabilirsiniz. İnstagram Hikayeler ile alakalı daha fazla düzenleme yapmak istiyor iseniz hikaye kısmında yer alan yeni özelliklere göz atabilirsiniz. Düzenleme yaptığınız taktirde bu işlemi geri almak istiyor iseniz, ‘’geri al’’ özelliğini kullanabilirsiniz. Dilerseniz “Instagram Hikayelerine Müzik Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır?” bu makalemizi inceleyerek hikayelerinize nasıl müzik ekleyebileceğinizide öğrenebilirsiniz.

İnstagram Hikayelerine Kimin Baktığını Görmek


İnstagram Hikayeler
kısmında paylaşmış olduğunuz hikayenin kimin baktığını görebilmeniz mümkün. Üstelik herhangi bir ekstradan işlem yapmadan bunu yapabilirsiniz. Fakat paylaşılan İnstagram hikayeleri 24 saat sonra silineceğinden bu işlemi 24 saat içerisinde yapmanızda yarar var. İnstagram da paylaştığınız hikayelere kimler tarafından bakıldığını öğrenmek için, hikayeler paylaşımınıza tıklamalı ve hemen ardından ekranı yukarı kaydırmalısınız. Bu basit işlemi yaptıktan sonra İnstagram hikaye paylaşımlarınıza kimlerin baktığını görebileceksiniz.

Instagram İzlenme Görüntüleme Satın Al

İnstagram Paylaşımlarını Kaydetme


İnstagram Hikayeler bilindiği üzere 24 sonra kaybolan paylaşımlardır. 24 saat sonra kaybolan anlık olarak çektiğiniz paylaşımların silinmesini istemiyor musunuz? Bu durum için bir çözüm yolu daha bulunmaktadır. Eğer direkt olarak İnstagram hikaye bölümünden fotoğraf çekti iseniz, ve bu fotoğrafın silinmemesini istiyor iseniz, telefona kaydedebilirsiniz. Telefona kaydetmek istiyor iseniz, hikaye paylaşımında yer alan aşağı ok bölümüne basarak, kaydet butonu ile resimlerinizin ve hikayelerinizin telefona kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

İnstagram Hikayede Yer Alan Paylaşımı Hesapta Paylaşmak


İnstagram hikayeler kısmını çok fazla kullanan biriyseniz, resimler ve fotoğraflarla dolan bir hikaye bölümünüz varsa bunun önüne geçebilirsiniz. Hikayenizde paylaştığınız herhangi bir fotoğrafı ya da videoyu hesabınızda mı paylaşmak istiyorsunuz? Bunun için bir yöntem bulunmaktadır. Hesabınızda hikayenizde yer alan paylaşımları tek bir tıkla paylaşabilirsiniz. Böylece hikayede yer alan yığılmayı hesabınıza aktararak çözebilirsiniz. Hikaye bölümünde yer alan profilinize aktarmak istediğiniz paylaşıma gelerek ‘’üç nokta’’ simgesine tıklamanız gerekir. Ardından üç nokta simgesinden sonra açılan menüde ‘’gönderiyi paylaş’’ demeniz yeterli olacaktır. Böylece İnstagram Hikayeler alanındaki hikayelerinizin yönetimini de sağlayabilirsiniz.

İnstagram Hikayenize Kimlerin Mesaj Atacağını Ayarlamak


İnstagram da sık sık gelen güncellemeler sonucunda kullanıcılar tarafından birçok alanda değişiklikler yapılabilmektedir. Bunlardan en önemli alan hikaye alanıdır. Bunun sebebi ise, gelen birçok güncelleme sayesinde hikaye alanı oldukça fazla kullanılmaktadır. Ayrıca hikaye alanını yönetebilmek ve kontrol edebilmek için birçok yenilikte bulunmaktadır. İnstagram Hikayeler bölümünde birçok değişiklik yapabileceğiniz gibi, hikayelerinize kimin mesaj atabileceğini de dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kısacası küçük bir işlem ile, hikayenize filtre uygulayabilirsiniz. Hikayenize bazı kişilerin mesaj atmasını istiyor iseniz, ‘’profil’’ kısmının ardından ‘’üç nokta’’ simgesine tıklamanız gerekir. Ayrıca ayarlar kısmında ‘’hesap’’ butonuna girerek işleme devam edebilirsiniz.  ‘’hesap’’ menüsünde ‘’hikaye ayarları’’ kısmına girerek hikayeniz ile alakalı tüm gerekli ayarları yapabilir, bu alandan kimlerin hikayenize mesaj göndermesini istiyor iseniz, o kişileri seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?


İnstagram Hikayelere Mesaj Atmak


İnstagram da hikayelerinizi birçok kişinin görmesini ya da mesaj atmasını engelleyebilirsiniz. Fakat bir başkası aynı işlemi sizin için yaptığından sizde mesaj gönderemezsiniz. Eğer İnstagram Hikayeler bölümünde belirli değişikler yapmak istiyor iseniz, tüm hikaye ayarlarının bulunduğu ‘’hikaye ayarları’’ bölümüne girmeniz gerekir. Bununla birlikte mesaj atmasını istediğiniz kişilerin hepsini seçerek, herkesin hikayenize mesaj atmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir kişinin hikayesine mesaj göndermek istiyor iseniz, sol at kısımda yer alan ‘’mesaj gönder’’ sekmesini kullanabilirsiniz.

Instagram stories yani hikayeler özelliğini kullanıcılara sunduktan sonra aldığı güncellemelerle geliştirmeye devam ediyor. Son yayınlanan Instagram güncellemesiyle birlikte hikayeler özelliğine mention, link ve boomerang gibi özellikler getirilmişti. Bu özelliklerin gelmesiyle birlikte hikayelere olan ilgi daha da arttı.

Eğer hikayelerinize link vermek istiyorsanız bu yazımıza göz atmalısınız: Instagram Hikayeleri İçin Link Verme – Resimli Anlatım

Bildiğiniz gibi hikayeler özelliği tıpkı Snapchat’deki gibi 24 saat içerisinde otomatik silinen paylaşımlar yapmanıza olanak tanıyor. Stories kısmı Instagram uygulamasının en üstünde yer alır. Burada hikayesini paylaşmış arkadaşlarınızı ve kendi yaptığınız paylaşımları görebilirsiniz.

Hikayeler özelliği sürekli gelişirken özellikle daha hikayeleri deneyim etmemiş kullanıcıların işine yarayacak bilgileri sizlere sunuyoruz.

Instagram Hikaye Ekleme

instagram-hikaye-ekleme

Instagram’da hikaye ekleme çok kolay. Hikaye çekmek için hemen ekranın sol üst köşesinde yer alan “+” işaretine basmanız yeterli. Bastıktan sonra karşınıza çekim ekranı gelecek. Artık hikayenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Instagram Hikayeler İçerisindeki Fotoğrafı Silmek

instagram-hikaye-silme

Hikayenizde yer alan bir fotoğraftan memnun kalmadınız ve silmek istiyorsunuz. Şimdi nasıl fotoğraf sileceğinize bir bakalım.
Instagram hikayeler içerisine koyduğunuz bir fotoğrafı silmek için ilk önce hikayenizi açıyorsunuz. Daha sonra paylaşımın köşesindeki “…” işaretine tıklıyorsunuz. Ardından çıkan ekranda sil deyip, silme işlemini onaylıyorsunuz.

Hikayelerinizi Kimler İzliyor?

instagram-hikaye-lerinizi-gizleme

Paylaştığınız hikayelerinizi kimlerin izlediğini görmek isteyebilirsiniz. Snapchat’de bulunan bu özellik Instagram’da da mevcut.

Paylaştığınız hikayeleri kimlerin gördüğünü merak ediyorsanız hikayeye tıklayıp daha sonra ekranı yukarı doğru kaydırmanız yeterli. Karşınıza hikayelerinize kimlerin baktığı çıkacak. Özellikle Instagram ve diğer sosyal medyalarda profiline kimlerin baktığını çeşitli yollarla öğrenmeye çalışan ama öğrenemeyen kullanıcılar için çok büyük bir kolaylık olmuş. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konu da paylaştığınız hikayelerin süresi 24 saat olduğundan dolayı kimlerin izlediğini görmek için paylaşım silinmeden bakmanız lazım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

Hikayeler Paylaşımınızı Telefonunuza Kaydetme

instagram-hikaye-kaydetme

Hikayeler özelliğinde 24 saat içerisinde kaybolan paylaşımlar yaptığınız için bu paylaşımları geri getirme şansınız olmuyor. Ancak yaptığınız bu paylaşımların kaybolmamasını sağlamanın bir yolu var. Bunun için yapmanız gereken paylaşımınızı yayınlamadan önce aşağı ok tuşuna basıp oluşturduğunuz paylaşımınızı telefonunuza kaydedebilirsiniz. Bu sayede Instagram’da kaybolsa bile telefonunuzda saklamış olacaksınız.

Hikayelere Nasıl Mesaj Atabiliriz?

instagram-hikayeler-mesaj-gonderme

Hikayeler kısmında paylaşım yapmış bir kullanıcının hikayesine mesaj atmak için hikayeyi açıp sol alttan “mesaj gönder” demeniz yeterli olacaktır. Bu sayede hikayesini beğendiğiniz kişilere mesaj atabilirsiniz.

Hikayelerinize Mesaj Gönderecek Kişileri Siz Belirleyin

instagram-hikayeler-mesaj-gonderecek-kisiyi-belirleme

Hikayelerinizde her kullanıcının size mesaj göndermesini istemiyor olabilirsiniz. Normal şartlarda tüm kullanıcılar sizin hikayelerinize mesaj gönderebiliyor. Fakat bunu kısıtlama şansına da sahipsiniz. Bunun için yapmanız gereken profil ayarlarından hesap ayarları kısmına gelmek ve hikaye ayarlarına girmek. Sonrasında ise buradan size kimlerin mesaj gönderebileceğini seçebilirsiniz. Böylece artık her kullanıcı hikayelerinize mesaj atamayacak.

Instagram’ın şuan en popüler özelliklerinden biri olan hikayeler özelliğini denemediyseniz eğer bir bakmanızda yarar var. Hikayeler özelliği her güncellemeden sonra gelişmeye devam edeceğe benziyor.

Instagram Hikayeleri, kullanıcıların fotoğraf ve videoları slayt gösterisi biçiminde paylaşmalarına olanak veren, fotoğraf ve video paylaşım uygulamasının 24 saat sonra kaybolan içerik sunumudur.

Kullanıcıların dikkatle seçilmiş küratörlüğünden ayrı olarak gerçek zamanlı paylaşım için bir alan olarak tasarlanmıştır. Hikayeler, her zamanki filtre seçeneklerinin ötesine de geçebiliyor, bu şekilde yaratıcılık için metin, çizim, çıkartmalar ve diğer özellikler sunuyor.

Snapchat Rakibi

24 saat sonra kaybolan ve kalıcı bir profilde görünmeyen içeriğe sahip Instagram Hikayeler, platformun Snapchat’e verdiği yanıttır. İkisinin arasındaki benzerlik sorulduğunda, Instagram CEO’su Kevin Systrom TechCrunch’a “Tüm övgüyü hak ediyor” dedi. Şunları da ekledi: “Yenilikçi olduğunuz zaman, bu harika bir duygu. Instagram gibi filtreleri ön plana getirmek için tüm övgüyü hak ediyor. Bu tek bir kişinin ya da platformun özel icat ettiği bir şey değil. Bu bir format ve bir ağa nasıl götürdüğünüzü ve kendi dönüşünüzü nasıl yapacağınızı anlatıyor.”

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Bilgisayar Ekran Kartı Modeli ve Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Uygulamada takip ettiğiniz hesapların yayınladığı Hikayeleri izlemek basittir. Ve yeni hesaplar bulmak mevcut arama araçlarıyla basitleştirilmiştir. Dahası, Instagram, Hikayeleri algoritmik olarak ele alarak takip ettiğiniz hesapların en iyileriyle etkileşime geçmeyi kolaylaştırır.

instagram hikayeler

Uygulamanın algoritması, içeriğin kullanıcıların hem Instagram’da hem de Facebook’ta etkileşimde bulunduğu, kullanıcıların ana beslemesinin üstündeki çubukta Hikayelerin göründüğü sıraya karar verir. Ek olarak Instagram Hikayeler, keşfet sekmesinde görünür ve kullanıcıların yeni hikayeler ve buna bağlı olarak da profiller bulmasını kolaylaştırır.

Neden İş Profilleri İçin Instagram Hikayeleri Kullanmalısınız?

Hikayeler Ağustos 2016’da tanıtıldı, ancak şimdiden Instagrammerler üzerinde önemli bir etki yarattı. Bu kadar kısa sürede, bu özellik günlük 150 milyon aktif kullanıcıya sahipti. Aynı numaraya ulaşmak için Snapchat altı yılını vermişti. Ve insanlar arkadaşlarıyla bağlantı kurmak için sadece Instagram Hikayeleri kullanmıyor. En çok görüntülenen Hikayelerin üçte biri işletmelerden geliyor. Platform ayrıca etkileyici bazı etkileşim rakamlarına da sahiptir. Beş Instagram Hikayesinden biri görüntüleyenlerden doğrudan bir mesaj alır ve yaklaşık yüzde 70’i sesli izlenir – Facebook gibi platformlarda sessiz videoların yaygınlığından sonra daha başarılı bir atılım oldu diyebiliriz. Elbette, bu etkileyici sayılar, Instagram’ın ezici popülerliğinden dolayı küçük bir rakam değildir. Uygulamada, her gün ortalama 95 milyon fotoğraf ve video paylaşan ve 4,2 milyar yayın paylaşan 600 milyon kullanıcı var.

Instagram, hikayeler bölümünü bu kez Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliği ile güncelleyerek sosyal medyanın gündemine oturmayı başardı. Çok kısa bir süre içerisinde hikayeler bölümünü kullanıcılara benimsetmeyi başaran ve çok kısa bir süre içerisinde kullanım oranlarını 300 milyona kadar çıkaran Instagram’ın yeni özelliği, şimdiye kadar yayınlanmış olan güncellemeler içerisinde de en öne çıkanlarından biri oldu. Adı ile orantılı olarak uygulamanın en öne çıkan özelliklerinden biri olan Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar sisteminin, daha ilk günden milyonlarca kişi tarafından denemelerinin yapıldığı da açıklandı. Peki, bu kadar ilgi gören ve en büyük güncellemelerden biri olan Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğini nasıl kullanacağız? Bu yeni özellik hakkında nasıl detaylar biliyoruz? Artıları ve eksileriyle beraber yeni özelliğin detaylarına geçiş yapalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: DPI Nedir? Mouse DPI Ayarlama Nasıl Yapılır?

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar Nasıl Kullanılacak?

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğini kullanmak için uygulamada bazı mini değişimler yapıldı. Bu değişiklikler uygulamanın tasarım kısmına da etki eden değişiklikler. Yeni sistemin kullanımı da haliyle bu yeni düzene göre oluşturulmuş durumda. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar sistemini kullanmak için yapacaklarınız ise şöyle;

 • Profilinizi sol kısmında “yeni” ibaresini göreceksiniz.
 • Yeni ibaresine bastıktan sonra, arşiv pencereniz açılacak.
 • Burada bir parantez açmamız gerekecek. Instagram hikayeler bölümü için yeni arşiv özelliğinin duyurulduğunu biliyoruz. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğiyle beraber duyurulan yeni özellik, öne çıkanlar kısmında da doğrudan etkili. Yani aslında iki özelliğin birbiri arasında bir bağlantı olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.
 • İşlemimize devam edecek olursak, yeni butonundan sonra arşivden öne çıkarmak istediğimiz paylaşımı seçiyoruz.
 • Burada sizden bir kapak fotoğrafı belirlemeniz isteniyor. Kapak fotoğrafınızı da seçtikten sonra paylaşım için isim vermeniz yeterli.
 • Paylaşımları bu şekilde öne çıkarmak mümkün. Şimdi yeni özelliğin bilinmesi gereken noktalarına geçelim.

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar Bilinmesi Gerekenler

Öne çıkanlar özelliğinde yaptığınız paylaşımlarda bir süre sınırlaması yok. Hikayeler paylaşımlarında yer alan 24 saat süre sınırı, bu bölümde yok. Siz silene kadar eklediğiniz paylaşımlar öne çıkanlar bölümünde yer alacak. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar Uzun süre öne çıkanlar paylaşımlarında kalacak olması, seçtiğiniz paylaşımlarınız için düzenleme ihtiyacının ortaya çıkmasına neden olabilir. Burada Instagram kullanıcılara belli başlı klipleri silmenize izin veriyor olsa da paylaştığınız öne çıkan gönderilere düzenlemeler sunmuyor. Detaylı bir düzenleme sistemi beklememek gerekiyor. Yeni özellikte paylaşımları öne çıkan kısmından kaldırmak için ise paylaşımları silmeniz yeterli oluyor. Aksi halde dediğimiz gibi kendiliğinden süre sınırına bağlı olarak kalmak gibi bir özelliğe sahip değil. Son olarak yeni özelliğin bazı kullanıcılar tarafından kullanılamadığı yönünde haberlerden söz edelim. Her zaman olduğu gibi güncelleme bölge sınırlamalarıyla beraber yayınlandı.

Instagram 25 sürümünü şu an herkes kullanamıyor ancak güncellemeler dağıtılmaya devam ediyor. Muhtemelen 1-2 gün içerisinde bu özellikler tüm kullanıcılara açık olacak. Instagram’ın hikayeler bölümü, şimdilik en popüler ve en çok kullanılan bölümlerden biri olarak dikkat çekiyor. Daha önce yayınlanan güncellemeler genelde, standart paylaşımları ilgilendirirken, bu popülariteyle beraber sadece hikayeler bölümlerine özel olarak yayınlanan güncellemelerde görmeye başladık. Bu güncellemelerden birisi de Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliği olmuştu. Fakat güncellemenin yayınlanmasının üzerinden çok uzun bir süre geçmesine rağmen hale bu özelliği alamayan kullanıcılar var. En son güncellemeyi almış olsa bile söz konusu özelliği kullanamayan birçok kullanıcıdan mesajlar alıyoruz. Peki, Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliği hala akıllı telefonunuza gelmediyse neler yapmalısınız?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Steam Ücretsiz Oyunlar!

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar Nedir?

Öncelikle Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğinin ne olduğundan söz edelim. Hatanın nedenini daha iyi anlamak açısından özelliğin ne olduğunu daha iyi bilmemiz gerekiyor. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar, paylaşım yaptığınız hikayelerinizi bir nevi sabitlemenizi sağlıyor. Kullananların bileceği gibi hikayeler paylaşımları sadece 24 saat için geçerli. Bu süre sonunda paylaşımlar otomatik olarak siliniyor. Instagram’ın bu özelliği sayesinde ise 24 saat sonrasında tamamen kaybolmasını istemediğiniz paylaşımları öne çıkanlar bölümüne alabiliyorsunuz ve bu bölümden görüntüleyebiliyorsunuz. Biyografi alanında bu paylaşımların görüntülendiğini belirtelim. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar

Güncelleme Cihazıma Gelmedi!

Bu özelliklerle beraber kullanılan sistem, hala bazı kullanıcılara verilmiş değil. Peki, sorun neden kaynaklanıyor? Sorunun neden kaynaklandığı konusunda net bir bilgi yok. Bazı akıllı telefon modellerinde Instagram güncellemelerinin çok geç kullanıma alındığını görebiliyoruz. Bunun dışında bazı modellerde güncellemeler soruna neden oluyor ve kullanıcılar güncellemeleri alamıyor. Bunun birçok nedeni var. İlk neden Google Play Store güncellemelerini yapmamanız. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar

Play Store Güncellemeleri Yapın

Cihazınız Android bir cihazsa ve Instagram güncellemelerinin yüklenmiş olmasına karşın, söz konusu özelliği kullanamıyorsanız, Google Play Store hizmetlerinin güncel olduğundan emin olun. Başta resmi mağaza uygulaması olmak üzere, tüm güncellemeleri yapın. Ardından cihazınızı yeniden başlatın ve Instgaram’ın veya diğer uygulamaların yeni bir güncellemesi olup olmadığına bakın. Bu şekilde güncellemelerin yayınlandığını kontrol edebilirsiniz. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar

Uygulamayı Yeniden Yükleme

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliği tüm güncellemeler yüklü olmasına rağmen gelmiyorsa, bu durumda yapacağınız en iyi işlem uygulamayı yeniden yüklemek olacaktır. Güncelleme sırasında uygulamada bazı sorunlar yaşanmış olabilir. Bu sorunların önüne geçilmesi, daha doğru ifadeyle düzeltilmesi için temiz kurulum olarak nitelendirdiğimiz kurulumu yapmanız gerekiyor. Bunun için Instagram’ı tamamen cihazınızdan kaldırın. Bir yardımcı program kullanarak ya da önce “ayarlar>uygulamalar>ınstagram” yolunu izleyip cihazınızın ön bellek ve verilerini temizleyip, ardından ise kaldırma işlemini yapabilirsiniz. Sonra cihazınızı yeniden başlatın. Ardından Instagram’ın en güncel sürümünü yeniden indirip yükleyin. Sorunun çözülmesi lazım. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar

Yine Olmadı!

Tüm bu işlemler Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğini kullanmanıza sağlamadıysa, beklemekten başka çareniz yok. Cihazının işletim sistemi sürümünden ya da sürümünden kaynaklı olarak güncelleme henüz sunulmamış olabilir. Bunun dışında bazı cihazların güncellemeyi hiç alamadığını da görüyoruz. Son çare olarak Instagram’a başvuru yapılabilir.

Instagram son dönemin en çok gündeme gelen sosyal medya uygulaması olarak öne çıkmaya başladı. Instagram’ın bu kadar çok öne çıkmasının ana nedeni ise aslında söz konusu uygulamanın ardı ardına güncellemeler alarak birçok yeni özellik kazanması. Sürekli yeni özellikler kazanmasıyla beraber Instagram’ın son dönemde gerek fotoğraf paylaşımı konusunda gerekse de paylaşılan fotoğrafların daha kolay takip edilmesi konusunda uygulamanın epey bir öne çıkmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Bununla beraber geçtiğimiz güncelerde rakip bir sosyal medya uygulaması olan Snapchat’in en büyük özelliği olarak gösterilen resimlerin hikayesi özelliğini de kullanmaya başlayan Instagram uzunca bir süredir resimlerin hikayesi güncellemesi ile gündemde.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En Popüler Sosyal Medya Platformları Hangileridir?

Instagram tarafından açıklanan kullanım verilerine de bakacak olursak resimlerin hikayesi özelliğinin de en çok kullanılan güncellemelerden biri olduğunu da söylemek gerekiyor. Öyle ki Snapchat üzerinden paylaşılan resimlerin hikayesi paylaşımlarına oranla çok kısa bir süre içerisinde Instagram’ın resimlerin hikayesi özelliğinin de kullanılmaya başlandığını da söylemek gerekiyor. Özellikler resimlerin hikayesi özelliğinin güncellenmesi ve artık Zoom özelliğini de kazanmasıyla beraber Instagram’ın bu alanda bir adım öne çıkmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Bu yönü ile beraber Instagram’ın en beğenilen güncellemelerinden biri olarak da dikkat çekmeye başlayan resimlerin hikayesi özelliğinin Snapchat’i geride bırakıp bırakmayacağı ise merak konusu.

instagram takipçi türk gerçek

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
8 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hikaye konumlarını daha uzun süre tutabilme için özel bir program var mı? 24 saat sonra yoksa yeniden mi atmak gerekiyor

 2. Uzun uzun anlatımlar ile her aradığımız soruya bir cevap bulduk. instagram konusunda hakim sayfalarınızı hayranlıkla takip ediyoruz. Teşekkürler

 3. İnstagram hikayelere artık video özelliği gelebiliyormuş. Günlük olarak değişim yapan bir program için özel bir yazılım yüklemek gerekir mi? Yoksa her uygulama kendini günceledikçe özellikleri de günceller mi?

 4. Hikayeler yakında video sitesi haline gelecek neredeyse. Sürelerde uzatılmış. Artık paylaşanların çoğu tik tok tarzı şeyler paylaşıyorlar

 5. Hikayeler kısmındaki silinmeler otomatik olarak instagram tarafından gerçekeleşecekmiş artık. Paylaşımlar belirli bir süre sonra otomatik silineceği bildiriliyor

 6. Merhaba
  Öne çıkarma hikayelermizin sıralamasını nasıl yapabiliriz
  Örneğin arşivden bı fotoğraf seçtim bunu öne çıkarmalardan kalp adını verdiğim öne çıkarmaya ekledim
  Kalp adını verdiğim öne çıkarma direkt başa gelmiş oldu oysa bir kaç tane ad verdiğim öne çıkarmalardan 5. Sıradaydı arşivden seçip öne çıkarma yaptgm için o başa gelmiş oldu

 7. merhaba öne çıkan hikayelere kapak fotoğrafi ekledim ve harfli olduğu için her hikaye eklediğimde yeri değişiyor ne yapabilirim bu harfların değişmemesi için sabitleyebilecekmiyim