İnstagram Hikayeler Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Facebook ekibi tarafından satın alınan İnstagram, snapchat uygulaması ile yarış halinde. İnstagram uygulaması son dönemlerde güncelleme yardımı ile birçok yenilik sağlamaktadır. İnstagram uygulaması, facebook ekibi tarafından satın alınmadan önce sadece karşı karşıya takip edilebilen ve fotoğraf video paylaşılabilen bir platformdu. Fakat Facebook ekibinin instagramı satın almasının üzerine güncellemeler ile birçok yenilik getirildi. Bu yenilik İnstagram uygulamasını git gide popülerleştirdi. Bundan dolayı Snapchat yetkilileri İnstagram platformu ile rekabet etmek için kolları sıvadı. Bununla birlikte bu yarışın ya da rekabetin kim olduğuna göz atar isek; İnstagram’ın raporları snapchatı rakip olarak görmeyecek düzeyde başarılıdır. Eski düzeni ile sadece fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilen İnstagram, artık yeni güncellemeler ile birlikte hikaye (story) eklentisi ile karşınızda. İnstagram Hikayeler konusunda birçok güncelleme yapmaktadır. Hikaye paylaşımı yapmak isterseniz, hikayenize farklı özellikte semboller  ve editlemeler de yapabilmeniz mümkün.

İnstagram (Story) Hikayesi Nedir?


İnstagram platformu facebook ekibinin güncellemeleri ile resmen gün geçtikçe kitle üstüne kitle toplamaktadır. İnstagramda en yaygın kullanılan özelliklerden birisi hikaye eklentisidir. İnstagram Hikayeler kısmında 7/24 yaptığınız şeyleri anlık durumlarınızı dilediğiniz herşeyi paylaşabilirsiniz. Fakat Hikaye paylaşım konusunda bilmeniz gereken bazı kurallar mevcut. Bunlardan birisi ise, hikayeler paylaşıldıktan sonra 24 saat sonra silindiğidir.

İnstagram Hikayeler Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey


İnstagram için yayınlanan ve getirilen birçok güncelleme bulunmaktadır. Fakat bu güncellemeler arasında en yaygın olarak kullanılan ve en çok sevilen eklenti Hikaye (Story) eklentisidir. Hikayeler kısmına getirilen geniş çaplı güncelleme sayesinde artık hikayelerinizi sadece resim ya da video şeklinde paylaşmayacaksınız. İnstagram ekibi tarafından getirilen güncellemeler ile son dönemde kendinden oldukça bahsettiren hikayeler kısmında birçok yenilik yer alıyor. Gelen güncellemeler ile birlikte İnstagram Hikayeler bölümünde hikayenizin üzerine yazı yazabilecek ve hikayenize kimlerin baktığını görebileceksiniz. Bununla birlikte hikayeler paylaşımını kaydedebileceksiniz. Getirilen güncellemeler ile birlikte hikayenizde yer konum belirtebilecek, hikayelerinize kimlerin mesaj atmasını istiyor iseniz, filtreleri ona göre ayarlayabileceksiniz.

İnstagram Hikayelere Yazı ve Resim Ekleme


İnstagram kullanıcıları tarafından bilinmeyen ya da nadir kişiler tarafından bilinen özelliklerden birisi de, hikayeye ekstra yazı yazılabileceği ya da fotoğraf ekleneceğidir. İnstagram hikaye kısmında hikayelerinizi düzenlerken ekstradan yazı yazabilirsiniz. Ayrıca hikaye üzerine resim ekleyebilmekte artık mümkün. Bu gibi eklentiler ile hikayelerinizde yaptığınız değişiklikler, İnstagram kullanıcılarının daha fazla dikkatini çekecektir. Hikayede yer alacak resimlerini daha dikkat çekici hale getirebilmek için ‘’aa’’ simgesine tıklayarak, yazı ekleyebilir, bir takım düzenlemeler yapmak için ise, ‘’fırça’’ simgesini kullanabilirsiniz. İnstagram Hikayeler ile alakalı daha fazla düzenleme yapmak istiyor iseniz hikaye kısmında yer alan yeni özelliklere göz atabilirsiniz. Düzenleme yaptığınız taktirde bu işlemi geri almak istiyor iseniz, ‘’geri al’’ özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Aranan Harflerin Silinmeme Sorunu

İnstagram Hikayelerine Kimin Baktığını Görmek


İnstagram Hikayeler
kısmında paylaşmış olduğunuz hikayenin kimin baktığını görebilmeniz mümkün. Üstelik herhangi bir ekstradan işlem yapmadan bunu yapabilirsiniz. Fakat paylaşılan İnstagram hikayeleri 24 saat sonra silineceğinden bu işlemi 24 saat içerisinde yapmanızda yarar var. İnstagram da paylaştığınız hikayelere kimler tarafından bakıldığını öğrenmek için, hikayeler paylaşımınıza tıklamalı ve hemen ardından ekranı yukarı kaydırmalısınız. Bu basit işlemi yaptıktan sonra İnstagram hikaye paylaşımlarınıza kimlerin baktığını görebileceksiniz.

İnstagram Paylaşımlarını Kaydetme


İnstagram Hikayeler bilindiği üzere 24 sonra kaybolan paylaşımlardır. 24 saat sonra kaybolan anlık olarak çektiğiniz paylaşımların silinmesini istemiyor musunuz? Bu durum için bir çözüm yolu daha bulunmaktadır. Eğer direkt olarak İnstagram hikaye bölümünden fotoğraf çekti iseniz, ve bu fotoğrafın silinmemesini istiyor iseniz, telefona kaydedebilirsiniz. Telefona kaydetmek istiyor iseniz, hikaye paylaşımında yer alan aşağı ok bölümüne basarak, kaydet butonu ile resimlerinizin ve hikayelerinizin telefona kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

İnstagram Hikayede Yer Alan Paylaşımı Hesapta Paylaşmak


İnstagram hikayeler kısmını çok fazla kullanan biriyseniz, resimler ve fotoğraflarla dolan bir hikaye bölümünüz varsa bunun önüne geçebilirsiniz. Hikayenizde paylaştığınız herhangi bir fotoğrafı ya da videoyu hesabınızda mı paylaşmak istiyorsunuz? Bunun için bir yöntem bulunmaktadır. Hesabınızda hikayenizde yer alan paylaşımları tek bir tıkla paylaşabilirsiniz. Böylece hikayede yer alan yığılmayı hesabınıza aktararak çözebilirsiniz. Hikaye bölümünde yer alan profilinize aktarmak istediğiniz paylaşıma gelerek ‘’üç nokta’’ simgesine tıklamanız gerekir. Ardından üç nokta simgesinden sonra açılan menüde ‘’gönderiyi paylaş’’ demeniz yeterli olacaktır. Böylece İnstagram Hikayeler alanındaki hikayelerinizin yönetimini de sağlayabilirsiniz.

İnstagram Hikayenize Kimlerin Mesaj Atacağını Ayarlamak


İnstagram da sık sık gelen güncellemeler sonucunda kullanıcılar tarafından birçok alanda değişiklikler yapılabilmektedir. Bunlardan en önemli alan hikaye alanıdır. Bunun sebebi ise, gelen birçok güncelleme sayesinde hikaye alanı oldukça fazla kullanılmaktadır. Ayrıca hikaye alanını yönetebilmek ve kontrol edebilmek için birçok yenilikte bulunmaktadır. İnstagram Hikayeler bölümünde birçok değişiklik yapabileceğiniz gibi, hikayelerinize kimin mesaj atabileceğini de dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kısacası küçük bir işlem ile, hikayenize filtre uygulayabilirsiniz. Hikayenize bazı kişilerin mesaj atmasını istiyor iseniz, ‘’profil’’ kısmının ardından ‘’üç nokta’’ simgesine tıklamanız gerekir. Ayrıca ayarlar kısmında ‘’hesap’’ butonuna girerek işleme devam edebilirsiniz.  ‘’hesap’’ menüsünde ‘’hikaye ayarları’’ kısmına girerek hikayeniz ile alakalı tüm gerekli ayarları yapabilir, bu alandan kimlerin hikayenize mesaj göndermesini istiyor iseniz, o kişileri seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.


İnstagram Hikayelere Mesaj Atmak


İnstagram da hikayelerinizi birçok kişinin görmesini ya da mesaj atmasını engelleyebilirsiniz. Fakat bir başkası aynı işlemi sizin için yaptığından sizde mesaj gönderemezsiniz. Eğer İnstagram Hikayeler bölümünde belirli değişikler yapmak istiyor iseniz, tüm hikaye ayarlarının bulunduğu ‘’hikaye ayarları’’ bölümüne girmeniz gerekir. Bununla birlikte mesaj atmasını istediğiniz kişilerin hepsini seçerek, herkesin hikayenize mesaj atmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir kişinin hikayesine mesaj göndermek istiyor iseniz, sol at kısımda yer alan ‘’mesaj gönder’’ sekmesini kullanabilirsiniz.

İnstagram Hikayeler Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey
5 (100%) 4 votes

6 Comments

 • nerede çekiliyor dedi ki:

  Güzel makale teşekkürler.

 • Halil SAYGIN dedi ki:

  Hikaye konumlarını daha uzun süre tutabilme için özel bir program var mı? 24 saat sonra yoksa yeniden mi atmak gerekiyor

 • Gamze ÖZKAZAN dedi ki:

  Uzun uzun anlatımlar ile her aradığımız soruya bir cevap bulduk. instagram konusunda hakim sayfalarınızı hayranlıkla takip ediyoruz. Teşekkürler

 • Davut SÖNMEZ dedi ki:

  İnstagram hikayelere artık video özelliği gelebiliyormuş. Günlük olarak değişim yapan bir program için özel bir yazılım yüklemek gerekir mi? Yoksa her uygulama kendini günceledikçe özellikleri de günceller mi?

 • Ercan KARTAL dedi ki:

  Hikayeler yakında video sitesi haline gelecek neredeyse. Sürelerde uzatılmış. Artık paylaşanların çoğu tik tok tarzı şeyler paylaşıyorlar

 • çiğdem KARA dedi ki:

  Hikayeler kısmındaki silinmeler otomatik olarak instagram tarafından gerçekeleşecekmiş artık. Paylaşımlar belirli bir süre sonra otomatik silineceği bildiriliyor

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +