Instagram Hikayeler Özelliğini Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Instagram stories yani hikayeler özelliğini kullanıcılara sunduktan sonra aldığı güncellemelerle geliştirmeye devam ediyor. Son yayınlanan Instagram güncellemesiyle birlikte hikayeler özelliğine mention, link ve boomerang gibi özellikler getirilmişti. Bu özelliklerin gelmesiyle birlikte hikayelere olan ilgi daha da arttı.

Bildiğiniz gibi hikayeler özelliği tıpkı Snapchat’deki gibi 24 saat içerisinde otomatik silinen paylaşımlar yapmanıza olanak tanıyor. Stories kısmı Instagram uygulamasının en üstünde yer alır. Burada hikayesini paylaşmış arkadaşlarınızı ve kendi yaptığınız paylaşımları görebilirsiniz.

Hikayeler özelliği sürekli gelişirken özellikle daha hikayeleri deneyim etmemiş kullanıcıların işine yarayacak bilgileri sizlere sunuyoruz.

Instagram Hikaye Ekleme

instagram-hikaye-ekleme

Instagram’da hikaye ekleme çok kolay. Hikaye çekmek için hemen ekranın sol üst köşesinde yer alan “+” işaretine basmanız yeterli. Bastıktan sonra karşınıza çekim ekranı gelecek. Artık hikayenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Instagram Hikayeler İçerisindeki Fotoğrafı Silmek

instagram-hikaye-silme

Hikayenizde yer alan bir fotoğraftan memnun kalmadınız ve silmek istiyorsunuz. Şimdi nasıl fotoğraf sileceğinize bir bakalım.
Instagram hikayeler içerisine koyduğunuz bir fotoğrafı silmek için ilk önce hikayenizi açıyorsunuz. Daha sonra paylaşımın köşesindeki “…” işaretine tıklıyorsunuz. Ardından çıkan ekranda sil deyip, silme işlemini onaylıyorsunuz.

Hikayelerinizi Kimler İzliyor?

instagram-hikaye-lerinizi-gizleme

Paylaştığınız hikayelerinizi kimlerin izlediğini görmek isteyebilirsiniz. Snapchat’de bulunan bu özellik Instagram’da da mevcut.

Paylaştığınız hikayeleri kimlerin gördüğünü merak ediyorsanız hikayeye tıklayıp daha sonra ekranı yukarı doğru kaydırmanız yeterli. Karşınıza hikayelerinize kimlerin baktığı çıkacak. Özellikle Instagram ve diğer sosyal medyalarda profiline kimlerin baktığını çeşitli yollarla öğrenmeye çalışan ama öğrenemeyen kullanıcılar için çok büyük bir kolaylık olmuş. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konu da paylaştığınız hikayelerin süresi 24 saat olduğundan dolayı kimlerin izlediğini görmek için paylaşım silinmeden bakmanız lazım.

Hikayeler Paylaşımınızı Telefonunuza Kaydetme

instagram-hikaye-kaydetme

Hikayeler özelliğinde 24 saat içerisinde kaybolan paylaşımlar yaptığınız için bu paylaşımları geri getirme şansınız olmuyor. Ancak yaptığınız bu paylaşımların kaybolmamasını sağlamanın bir yolu var. Bunun için yapmanız gereken paylaşımınızı yayınlamadan önce aşağı ok tuşuna basıp oluşturduğunuz paylaşımınızı telefonunuza kaydedebilirsiniz. Bu sayede Instagram’da kaybolsa bile telefonunuzda saklamış olacaksınız.

Hikayelere Nasıl Mesaj Atabiliriz?

instagram-hikayeler-mesaj-gonderme

Hikayeler kısmında paylaşım yapmış bir kullanıcının hikayesine mesaj atmak için hikayeyi açıp sol alttan “mesaj gönder” demeniz yeterli olacaktır. Bu sayede hikayesini beğendiğiniz kişilere mesaj atabilirsiniz.

Hikayelerinize Mesaj Gönderecek Kişileri Siz Belirleyin

instagram-hikayeler-mesaj-gonderecek-kisiyi-belirleme

Hikayelerinizde her kullanıcının size mesaj göndermesini istemiyor olabilirsiniz. Normal şartlarda tüm kullanıcılar sizin hikayelerinize mesaj gönderebiliyor. Fakat bunu kısıtlama şansına da sahipsiniz. Bunun için yapmanız gereken profil ayarlarından hesap ayarları kısmına gelmek ve hikaye ayarlarına girmek. Sonrasında ise buradan size kimlerin mesaj gönderebileceğini seçebilirsiniz. Böylece artık her kullanıcı hikayelerinize mesaj atamayacak.

Instagram’ın şuan en popüler özelliklerinden biri olan hikayeler özelliğini denemediyseniz eğer bir bakmanızda yarar var. Hikayeler özelliği her güncellemeden sonra gelişmeye devam edeceğe benziyor.

Instagram Hikayeleri, kullanıcıların fotoğraf ve videoları slayt gösterisi biçiminde paylaşmalarına olanak veren, fotoğraf ve video paylaşım uygulamasının 24 saat sonra kaybolan içerik sunumudur.

Kullanıcıların dikkatle seçilmiş küratörlüğünden ayrı olarak gerçek zamanlı paylaşım için bir alan olarak tasarlanmıştır. Hikayeler, her zamanki filtre seçeneklerinin ötesine de geçebiliyor, bu şekilde yaratıcılık için metin, çizim, çıkartmalar ve diğer özellikler sunuyor.

Snapchat Rakibi

24 saat sonra kaybolan ve kalıcı bir profilde görünmeyen içeriğe sahip Instagram Hikayeler, platformun Snapchat’e verdiği yanıttır. İkisinin arasındaki benzerlik sorulduğunda, Instagram CEO’su Kevin Systrom TechCrunch’a “Tüm övgüyü hak ediyor” dedi. Şunları da ekledi: “Yenilikçi olduğunuz zaman, bu harika bir duygu. Instagram gibi filtreleri ön plana getirmek için tüm övgüyü hak ediyor. Bu tek bir kişinin ya da platformun özel icat ettiği bir şey değil. Bu bir format ve bir ağa nasıl götürdüğünüzü ve kendi dönüşünüzü nasıl yapacağınızı anlatıyor.”

Uygulamada takip ettiğiniz hesapların yayınladığı Hikayeleri izlemek basittir. Ve yeni hesaplar bulmak mevcut arama araçlarıyla basitleştirilmiştir. Dahası, Instagram, Hikayeleri algoritmik olarak ele alarak takip ettiğiniz hesapların en iyileriyle etkileşime geçmeyi kolaylaştırır.

Uygulamanın algoritması, içeriğin kullanıcıların hem Instagram’da hem de Facebook’ta etkileşimde bulunduğu, kullanıcıların ana beslemesinin üstündeki çubukta Hikayelerin göründüğü sıraya karar verir. Ek olarak Instagram Hikayeler, keşfet sekmesinde görünür ve kullanıcıların yeni hikayeler ve buna bağlı olarak da profiller bulmasını kolaylaştırır.

Neden İş Profilleri İçin Instagram Hikayeleri Kullanmalısınız?

Hikayeler Ağustos 2016’da tanıtıldı, ancak şimdiden Instagrammerler üzerinde önemli bir etki yarattı. Bu kadar kısa sürede, bu özellik günlük 150 milyon aktif kullanıcıya sahipti. Aynı numaraya ulaşmak için Snapchat altı yılını vermişti. Ve insanlar arkadaşlarıyla bağlantı kurmak için sadece Instagram Hikayeleri kullanmıyor. En çok görüntülenen Hikayelerin üçte biri işletmelerden geliyor. Platform ayrıca etkileyici bazı etkileşim rakamlarına da sahiptir. Beş Instagram Hikayesinden biri görüntüleyenlerden doğrudan bir mesaj alır ve yaklaşık yüzde 70’i sesli izlenir – Facebook gibi platformlarda sessiz videoların yaygınlığından sonra daha başarılı bir atılım oldu diyebiliriz. Elbette, bu etkileyici sayılar, Instagram’ın ezici popülerliğinden dolayı küçük bir rakam değildir. Uygulamada, her gün ortalama 95 milyon fotoğraf ve video paylaşan ve 4,2 milyar yayın paylaşan 600 milyon kullanıcı var.

Instagram, hikayeler bölümünü bu kez Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliği ile güncelleyerek sosyal medyanın gündemine oturmayı başardı. Çok kısa bir süre içerisinde hikayeler bölümünü kullanıcılara benimsetmeyi başaran ve çok kısa bir süre içerisinde kullanım oranlarını 300 milyona kadar çıkaran Instagram’ın yeni özelliği, şimdiye kadar yayınlanmış olan güncellemeler içerisinde de en öne çıkanlarından biri oldu. Adı ile orantılı olarak uygulamanın en öne çıkan özelliklerinden biri olan Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar sisteminin, daha ilk günden milyonlarca kişi tarafından denemelerinin yapıldığı da açıklandı. Peki, bu kadar ilgi gören ve en büyük güncellemelerden biri olan Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğini nasıl kullanacağız? Bu yeni özellik hakkında nasıl detaylar biliyoruz? Artıları ve eksileriyle beraber yeni özelliğin detaylarına geçiş yapalım.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Saved Photos ve Canlı Yayın Özelliği

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar Nasıl Kullanılacak?

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğini kullanmak için uygulamada bazı mini değişimler yapıldı. Bu değişiklikler uygulamanın tasarım kısmına da etki eden değişiklikler. Yeni sistemin kullanımı da haliyle bu yeni düzene göre oluşturulmuş durumda. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar sistemini kullanmak için yapacaklarınız ise şöyle;

  • Profilinizi sol kısmında “yeni” ibaresini göreceksiniz.
  • Yeni ibaresine bastıktan sonra, arşiv pencereniz açılacak.
  • Burada bir parantez açmamız gerekecek. Instagram hikayeler bölümü için yeni arşiv özelliğinin duyurulduğunu biliyoruz. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğiyle beraber duyurulan yeni özellik, öne çıkanlar kısmında da doğrudan etkili. Yani aslında iki özelliğin birbiri arasında bir bağlantı olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.
  • İşlemimize devam edecek olursak, yeni butonundan sonra arşivden öne çıkarmak istediğimiz paylaşımı seçiyoruz.
  • Burada sizden bir kapak fotoğrafı belirlemeniz isteniyor. Kapak fotoğrafınızı da seçtikten sonra paylaşım için isim vermeniz yeterli.
  • Paylaşımları bu şekilde öne çıkarmak mümkün. Şimdi yeni özelliğin bilinmesi gereken noktalarına geçelim.

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar Bilinmesi Gerekenler

Öne çıkanlar özelliğinde yaptığınız paylaşımlarda bir süre sınırlaması yok. Hikayeler paylaşımlarında yer alan 24 saat süre sınırı, bu bölümde yok. Siz silene kadar eklediğiniz paylaşımlar öne çıkanlar bölümünde yer alacak. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar Uzun süre öne çıkanlar paylaşımlarında kalacak olması, seçtiğiniz paylaşımlarınız için düzenleme ihtiyacının ortaya çıkmasına neden olabilir. Burada Instagram kullanıcılara belli başlı klipleri silmenize izin veriyor olsa da paylaştığınız öne çıkan gönderilere düzenlemeler sunmuyor. Detaylı bir düzenleme sistemi beklememek gerekiyor. Yeni özellikte paylaşımları öne çıkan kısmından kaldırmak için ise paylaşımları silmeniz yeterli oluyor. Aksi halde dediğimiz gibi kendiliğinden süre sınırına bağlı olarak kalmak gibi bir özelliğe sahip değil. Son olarak yeni özelliğin bazı kullanıcılar tarafından kullanılamadığı yönünde haberlerden söz edelim. Her zaman olduğu gibi güncelleme bölge sınırlamalarıyla beraber yayınlandı. Instagram 25 sürümünü şu an herkes kullanamıyor ancak güncellemeler dağıtılmaya devam ediyor. Muhtemelen 1-2 gün içerisinde bu özellikler tüm kullanıcılara açık olacak. Instagram’ın hikayeler bölümü, şimdilik en popüler ve en çok kullanılan bölümlerden biri olarak dikkat çekiyor. Daha önce yayınlanan güncellemeler genelde, standart paylaşımları ilgilendirirken, bu popülariteyle beraber sadece hikayeler bölümlerine özel olarak yayınlanan güncellemelerde görmeye başladık. Bu güncellemelerden birisi de Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliği olmuştu. Fakat güncellemenin yayınlanmasının üzerinden çok uzun bir süre geçmesine rağmen hale bu özelliği alamayan kullanıcılar var. En son güncellemeyi almış olsa bile söz konusu özelliği kullanamayan birçok kullanıcıdan mesajlar alıyoruz. Peki, Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliği hala akıllı telefonunuza gelmediyse neler yapmalısınız?

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar Nedir?

Öncelikle Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğinin ne olduğundan söz edelim. Hatanın nedenini daha iyi anlamak açısından özelliğin ne olduğunu daha iyi bilmemiz gerekiyor. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar, paylaşım yaptığınız hikayelerinizi bir nevi sabitlemenizi sağlıyor. Kullananların bileceği gibi hikayeler paylaşımları sadece 24 saat için geçerli. Bu süre sonunda paylaşımlar otomatik olarak siliniyor. Instagram’ın bu özelliği sayesinde ise 24 saat sonrasında tamamen kaybolmasını istemediğiniz paylaşımları öne çıkanlar bölümüne alabiliyorsunuz ve bu bölümden görüntüleyebiliyorsunuz. Biyografi alanında bu paylaşımların görüntülendiğini belirtelim. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar

Güncelleme Cihazıma Gelmedi!

Bu özelliklerle beraber kullanılan sistem, hala bazı kullanıcılara verilmiş değil. Peki, sorun neden kaynaklanıyor? Sorunun neden kaynaklandığı konusunda net bir bilgi yok. Bazı akıllı telefon modellerinde Instagram güncellemelerinin çok geç kullanıma alındığını görebiliyoruz. Bunun dışında bazı modellerde güncellemeler soruna neden oluyor ve kullanıcılar güncellemeleri alamıyor. Bunun birçok nedeni var. İlk neden Google Play Store güncellemelerini yapmamanız. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar

Play Store Güncellemeleri Yapın

Cihazınız Android bir cihazsa ve Instagram güncellemelerinin yüklenmiş olmasına karşın, söz konusu özelliği kullanamıyorsanız, Google Play Store hizmetlerinin güncel olduğundan emin olun. Başta resmi mağaza uygulaması olmak üzere, tüm güncellemeleri yapın. Ardından cihazınızı yeniden başlatın ve Instgaram’ın veya diğer uygulamaların yeni bir güncellemesi olup olmadığına bakın. Bu şekilde güncellemelerin yayınlandığını kontrol edebilirsiniz. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar

Uygulamayı Yeniden Yükleme

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliği tüm güncellemeler yüklü olmasına rağmen gelmiyorsa, bu durumda yapacağınız en iyi işlem uygulamayı yeniden yüklemek olacaktır. Güncelleme sırasında uygulamada bazı sorunlar yaşanmış olabilir. Bu sorunların önüne geçilmesi, daha doğru ifadeyle düzeltilmesi için temiz kurulum olarak nitelendirdiğimiz kurulumu yapmanız gerekiyor. Bunun için Instagram’ı tamamen cihazınızdan kaldırın. Bir yardımcı program kullanarak ya da önce “ayarlar>uygulamalar>ınstagram” yolunu izleyip cihazınızın ön bellek ve verilerini temizleyip, ardından ise kaldırma işlemini yapabilirsiniz. Sonra cihazınızı yeniden başlatın. Ardından Instagram’ın en güncel sürümünü yeniden indirip yükleyin. Sorunun çözülmesi lazım. Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar

Yine Olmadı!

Tüm bu işlemler Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar özelliğini kullanmanıza sağlamadıysa, beklemekten başka çareniz yok. Cihazının işletim sistemi sürümünden ya da sürümünden kaynaklı olarak güncelleme henüz sunulmamış olabilir. Bunun dışında bazı cihazların güncellemeyi hiç alamadığını da görüyoruz. Son çare olarak Instagram’a başvuru yapılabilir.

Instagram son dönemin en çok gündeme gelen sosyal medya uygulaması olarak öne çıkmaya başladı. Instagram’ın bu kadar çok öne çıkmasının ana nedeni ise aslında söz konusu uygulamanın ardı ardına güncellemeler alarak birçok yeni özellik kazanması. Sürekli yeni özellikler kazanmasıyla beraber Instagram’ın son dönemde gerek fotoğraf paylaşımı konusunda gerekse de paylaşılan fotoğrafların daha kolay takip edilmesi konusunda uygulamanın epey bir öne çıkmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Bununla beraber geçtiğimiz güncelerde rakip bir sosyal medya uygulaması olan Snapchat’in en büyük özelliği olarak gösterilen resimlerin hikayesi özelliğini de kullanmaya başlayan Instagram uzunca bir süredir resimlerin hikayesi güncellemesi ile gündemde.

Instagram tarafından açıklanan kullanım verilerine de bakacak olursak resimlerin hikayesi özelliğinin de en çok kullanılan güncellemelerden biri olduğunu da söylemek gerekiyor. Öyle ki Snapchat üzerinden paylaşılan resimlerin hikayesi paylaşımlarına oranla çok kısa bir süre içerisinde Instagram’ın resimlerin hikayesi özelliğinin de kullanılmaya başlandığını da söylemek gerekiyor. Özellikler resimlerin hikayesi özelliğinin güncellenmesi ve artık Zoom özelliğini de kazanmasıyla beraber Instagram’ın bu alanda bir adım öne çıkmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Bu yönü ile beraber Instagram’ın en beğenilen güncellemelerinden biri olarak da dikkat çekmeye başlayan resimlerin hikayesi özelliğinin Snapchat’i geride bırakıp bırakmayacağı ise merak konusu.

Instagram Hikayeler Özelliğini Kullanırken Bilmeniz Gerekenler
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +