Instagram İşlem Yapamama (Beğeni Takip) Sorunu Güncel

Instagram İşlem Yapamama (Beğeni Takip) Sorunu Güncel

Instagram’da takip etme, fotoğraf beğenme gibi hiçbir işlemi yapamıyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. Instagram işlem yapamama üzerine bilinen iki sebep bulunmaktadır. Yazıda tüm nedenlere ve çözüm yollarına detaylı olarak yer verilecektir. İlk olarak takip edememe üzerine detaylı bilgi verilecektir. Sonrasında ise fotoğraf beğenememe konusunda sorulara cevap bulunacaktır. Bu nedenle yazıyı sonuna kadar okumayı unutmayalım.

Instagram işlem yapamama, takip edememe sorunu neden olur?

Instagram, fotoğraf paylaşma alanında bilinen en büyük sosyal medya uygulamaları arasında yer almaktadır. Güvenilir platformlarda, bazı noktalara dikkat edilmektedir. Özellikle güvenilir olma ve bunun için gerekli önlemleri alma temel prensip olarak görülmektedir. Bu nedenle eğer Instagram’da kimseyi takip edemiyorum diyorsanız, bir düşünmeniz gerekir. Uygulama bazı olağan dışı durumlar tespit ederek, önlem almış olabilir. Instagram işlem yapamama takip edememe sorunu neyden kaynaklıdır? Bunlar:

instagram islem yapamama begeni takip sorunu guncel

 • Hesabınız geçici olarak engellenmiş olabilir

Instagram git gide büyümekte olan bir sosyal medya uygulaması olduğu için, her geçen gün disiplini arttırıyor. Özellikle üç yıl önce bu işi sıkı tutmaya başladı. Üç yıldan beri, tüm hesapları sıkı bir şekilde takibe almış durumda. Olağan dışı ya da illegal işlemleri fark ettiğinde affetmiyor. Sizin hesabınızda da olağan dışı bir durum saptadıysa, hesabınız geçici olarak askıya alınmıştır ya da engellenmiştir yazısıyla karşı karşıya kalırsınız. Bunun sonucunda ise hiç kimseye takip isteği gönderemezsiniz. Başkasını takip edememe sorununuz, buradan kaynaklı olabilir.

Hesabımın geçici olarak engellendiğini nasıl anlarım?

Hesabınızın geçici olarak engellendiğini anlamak oldukça basit. Bunun için takip etmediğiniz herhangi bir kişiye takip isteği gönderin. Takip isteği orada kalıyorsa demek ki hesabınız geçici olarak engellenmemiş demektir. Eğer takip isteği gönderdiğinizde, takip isteği orada kalmayıp yeniden takip et gibi bir yazı görünüyorsa hesabınız engelli demektir. Kısaca gönderdiğiniz takip isteğinin dört beş saniye içinde geri çekilip çekilmediğini inceleyeceksiniz. Eğer geri çekiliyorsa, hesabınızda sıkıntı var demektir. Bu durumda, belli bir zaman zarfı içerisinde hiç kimseyi takip etmeniz mümkün değildir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

instagram islem yapamama begeni takip sorunu guncel

 

Hesabımdaki bu engeli kaldırmamın bir yolu var mı?

Instagram işlem yapamama sorunun temelinde, hesabın geçici olarak engellenmiş olması yatabilir. Bu sizin için oldukça kaygı yaratan bir durum olabilir. Ne yapmam lazım, engeli nasıl kaldırırım diye düşünürsünüz. Ne yapmam gerek diyorsanız, ortada kaygı duyacağınız bir durum yoktur. Hesabınız geçici olarak engellenmiştir. Sadece bir süreliğine işlem yapamaz ve takip isteği gönderemezsiniz. Instagram, olağan dışı durum tespit ettiği zaman, bir daha yapmamanız için sizi uyarmak ister. Bu uyarıyı ise hesabınızı geçici olarak askıya alarak yapar.

Hesabınız geçici olarak engellendiğinde, hiçbir işlem yapmayın. Yapacağınız her işlem size dezavantaj olarak dönebilir. Instagram, bu uyarıyı 24 saat ya da en geç 48 saat içerisinde kaldırır. Sonrasında hesabınızı aynı şekilde aktif olarak kullanabilirsiniz. Bu nedenle otomatik olarak kalkacağı için, sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Hesabım neden geçici olarak engellendi?

Instagram işlem yapamama durumuyla karşı karşıyaysanız, ortada bir sorun var demektir. Uygulama, illegal bir durum tespit ettiğinde, böyle bir işlem yapar ve hesabı geçici olarak askıya alır. Bunun en büyük nedeni ise haddinden fazla takip isteği göndermektir. Çok fazla takip isteği göndermek, Instagram için olağan olmayan bir durumdur. Güvenlik ilkesi dahilinde, bu duruma müdahale etmek durumundadır. Çünkü takip etme özelliğini, kötüye kullandığınız tespit edilmiştir. Bu engelle bir daha karşılaşmamak için neye dikkat edebilirsiniz ona değineceğiz.

 • Belli bir saat içerisinde belli sayıda takip isteği göndermek önerilmektedir. Normalde 15 saat gibi bir süre içerisinde göndereceğiniz takip isteğinin 100 kişiyi geçmemesi önerilmiştir. Riske atmamak adına benim önerim ise, acil bir durum yoksa bir gün içerisinde 50- 60 takip isteğinden fazla istek göndermeyin. Instagram’ da sayılar sürekli değiştiği için daha garanti olsun.

Bu takip sayısını da güne yaymayı unutmayın. Aynı anda istek gönderdiğiniz zaman, sayı tutsa bile sizin için sorun olabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Okundu Bilgisi Nasıl Kaldırılır?

instagram islem yapamama begeni takip sorunu guncel

 • İnternet bağlantısı sıkıntılı olabilir

Instagram işlem yapamama sorununun nedenlerinden bir tanesinden bahsettik. Diğer nedeni ise internet bağlantınız olabilir. İnternet bağlantısı, sosyal medya uygulamaları için oldukça önemlidir. Bu nedenle, uygulamayı çalıştıracak derecede internete sahip değilseniz, bazı özellikleri çalışmayabilir. Örneğin birine takip isteği gönderememe. Sorunun bundan kaynaklı olup olmadığını anlamak için, yapmanız gereken bazı işlemler var.

Sorunun internet bağlantısı yüzünden olduğunu nasıl tespit ederim?

Sorunun internet bağlantısı yüzünden olup olmadığını tespit etmek oldukça basit. Bunun için Google ya da herhangi bir arama motoruna giriş yapın. Herhangi bir bilgiyi aratın. Eğer o bilgi hızlı bir şekilde çıkıyorsa, demek ki sorun internet bağlantınızla alakalı değildir. Aynı şekilde sayfa aratılmıyorsa, çok yavaş açılıyorsa nedeninin internet bağlantısının zayıf olmasından kaynaklı olduğu düşünülebilir.

İnternet bağlantısı yavaşsa, bunun için modem aldığınız yerle irtibata geçebilirsiniz. Ya da telefon üzerinde bu sorunu yaşıyorsanız, tarifenizin olduğu operatörle irtibata geçebilirsiniz. Bu şekilde, sorunun kaynağına inerler ya da size yeni internet kampanyaları önerebilirler.

instagram islem yapamama begeni takip sorunu guncel

Instagram’ da fotoğraf beğenememe sorunu

Instagram’ da fotoğraf beğenememe sorunu, takip etme sorunuyla çoğu açıdan benzerlik göstermektedir. Yukarıdaki yazıda yazanlarla benzer nedenler görülür.

1)Hesabınız geçici olarak engellenmiş olabilir

Hiç kimsenin fotoğrafını beğenemiyorum diyorsanız, hesabınız geçici olarak engel almış olabilir. Bu engelin nedeni hesabınızda, olağan dışı çalışmaların tespit edilmesinden kaynaklıdır. Hesabınız engellendikten sonra 24 saat ve 48 saat arasında, engel kendiliğinden kalkacaktır. Bu süreçte, hiçbir işlem yapmamaya özen gösterin. Instagram’a girme, fotoğrafları görme konusunda sorun yaşamazsınız. Sadece fotoğrafları beğenemezsiniz. Beklemeniz durumunda en geç 2 gün içinde sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Hesabın geçici olarak engellenme nedenleri nelerdir?

Burada da beğeni sayısı oldukça önemlidir. Çok aşırı fotoğraf beğenirseniz, bu durumdan Instagram şüphelenir ve hesabınız geçici olarak engellenir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En Güzel WhatsApp Durum Sözleri

– 24 saatlik süre zarfında, beğenebileceğiniz fotoğraf sayısı sınırlıdır. 150 fotoğraf beğenisinin üzerine çıkmamanız gerekir. Siz yine de garanti olması adına 100 fotoğrafın üzerine çıkmayın. Ayrıca bu beğenileri, aynı anda yapmamaya özen gösterin. Gün içine yayın. Yoksa sayı tutsa bile yine sıkıntı çıkacaktır.

instagram islem yapamama begeni takip sorunu guncel

– Burada fotoğraf paylaşımı da oldukça önemli. Gün içerisinde paylaşabileceğiniz fotoğraf sayısı aynı şekilde sınırlıdır. Art arda olmamak şartıyla, gün içinde 50 fotoğraftan fazla paylaşmayın.

-Hashtag kullanımı. Hem o hashtaglerde görüntülensin diye hem de güzel görünüyor diye etiket sayısını biraz abartabiliriz. Eskiden istediğiniz kadar hashtag yapın, sorun olmuyordu. Günümüzde ise bu konuda da belli bir sınırlama var. Fotoğraf paylaşımlarında 5 hashtag üzerine çıktığınız zaman, hesabınız geçici olarak engellenebilir. Bu sorunla karşı karşıya kalmamak adna beşi geçmemeye özen gösterin.

2)İnternet bağlantınız yavaş olabilir

İkinci neden ise internet bağlantınızdan kaynaklı sorun olabilir. İnternet bağlantınızı yaptırdığınız yerle, irtibata geçerek çözüm önerisi isteyebilirsiniz.

Hesabınızın geçici engeli neden kalkmaz?

Instagram üzerinde milyonlarca kullanıcı var. Bu nedenle belli bir süre verilse bile işler aksayabiliyor. En geç iki gün denmesine rağmen, bazı durumlarda süre uzayabilir. Bu hesabın geç incelenmesinden kaynaklanır. Beklemeniz durumunda, sorun düzelecektir . sorun hala düzelmezse bu konuda müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.

NOT: Hesabınız geçici olarak engellendiğinde bir süre sonra kalkmaktadır. Ancak bu hataları sürekli yaptığınız zaman, hesabınız kalıcı olarak engellenebilir. Bu noktada dikkatli olmanız gerekmektedir.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=6K7heVTd9i8

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Grup Konuşmaları Mesajları Silme Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
17 yorum
 1. İnstagram hesap kilitlenme bende de bir aralar oldu. Muhtemelen çok veya üst üste beğeni yapınca otomatik engelliyor. Belirli bir süre bekleyince tekrar aktif oluyor

 2. Bu yazıya denk geldiğim çok iyi oldu. İnstagram hesabım engellendi deyince çok korkmuştum. Hemen engel kaldırmayı deneyeceğim. Bir daha da üst üste beğeni yapmam. İçim rahatladı ya.

 3. İnstagram engelleme sorunu çözümü bu kadar basitmiymiş. Yazı için teşekkürler. Bende yalandan günlerce beklemişim.

 4. Halit GÜNAYDIN

  İnstagram engellenme işlemleri ya gereksiz çok beğeni yaparsanız, yada telefonu aç kapa yaparak devamlı ıp adreslerini değiştirip işlem yaparsanız bu şekilde önlem üzerine geliyor. Telefonlarınızın ip adresleri ile fazla oynamayın

 5. Sosyal medya engelleme sorunu. Ben çok rahat hallettim. Mobil üzerinden instagramda yapılan engellemeler sonrası hesabı komple sildim. Daha sonra telefonu sıfırladım ve tekrardan yükleme yaptım. Sorun kalmadı.

 6. ÖZKAN KORKMAZ

  İnstagramda hiçbir işlem yapamıyorum.
  Bu durum yaklaşık 2 ay kadar oldu.Bu durum nasıl ve neden oldu ve daha ne kadar sürer…

 7. Benim 35 gün oldu hala kalkmadı yorum yapamıyorum fotoğraf beğenmiyorum paylaşımlarımın altına yorum yapamıyorum

 8. Takip etme Engelim 15 gündür devam ediyor, çok endişe duyuyorum çünkü sayfamı ürünlerimi tanıtmak için kullanıyorum isteklerim de davet amaçlıydı böyle bir yasağın olduğunu bilseydim daha kuralcı ilerlerdim Aslın da . Bu sorunu düzeltme ne yardım edin lütfen, teşekkür ederim

 9. Arkadaşlar bende 15 gündür takip engeli aldım hala kalkmadı bu sorun başına gelip düzelen varmı lütfen yardım edin

 10. Aynı sorunu ben de yaşıyorum. 4. Gün ve engel kalkmadı. Hiç bir gönderiyi beğenmeme izin vermiyor İnstagram. İki kez rapor da yazıp yolladım. Nasıl düzelecek fikri olan var mı?

 11. Hiçbir şekilde farklı bir siteyle bilgilerimi paylaşmamış olmama rağmen 3 gündür malesef her işlemim engelleniyor,beğeni yapamıyor,yorum yazamıyor,fotoğraf veya story paylaşamıyor,arkadaşlık isteği gönderemiyorum ve her defasında bu mesajı alıyorum : “Hesabının bu işlemi gerçekleştirmesi geçici olarak engellendi. Hesabını daha fazla beğenme veya takipçi elde etmene yardımcı olan bir hizmetle paylaşmak Topluluk Kurallarımıza aykırıdır. Bu engellemenin süresi 2019-08-21 tarihinde dolacak. Bir hata yaptığımızı düşünüyorsan, bize bildir.” Defalarca ekran görüntüsü alıp sorun bildiren açıklamalarda bulundum ama hiç bir düzelme gerçekleşmedi.Bu konuyla alakalı yapmadığım bir işlem yüzünden engellendim ve bunu kaldırmam için yardımcı olacak hiç bir bilgiye ulaşamıyorum.Sadece hesabım hem kendi telefonumda hem de şarjım olmadığı durumlarda alıp kullanmam için zaman zaman eşimin telefonunda açık olabiliyor, iki ayrı aygıtta instagram hesabımı açıyor olmam mı bu sorunlara yol açıyor ? Lütfen yardımcı olabilecek yorumlarınızı bekliyorum.

  1. Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba; Hesabınız herhangi bir instagram aracı ya da uygulaması ile bağlantı kurdu mu? Örn (Instagram Beğeni, Takipçi, Profilime Bakanlar vs.)

 12. Necmettin gündoğdu

  1. İnstegram telefonumda yüklü iken bir sabah telefonumu açtım ve instegram (KIRMIZI) logosuna tıkladım ve hiç bir uyarı gelmeden ekrana geri dönüş yaptı. Ne kadar çözüm önerileri var ise (Android güncelleme, instegram silme, tel kapatıp tekrar yükleme, …v.s.)yaptım. Tekrar tekrar yükleme yaptım.Yüklendi uyarısı geliyor AÇ tıklıyorum açılmasını beklerken ve telefonun ekranı yine karşıma çıkıyor.
  2.Gool dan instegram yükleyi buldum ve yükleme yaptım İnstegramı(BEYAZ) logolu çıktı karşıma. Hesabıma giriş yaptım sayfam açıldı AMA (KIRMIZl) logolu instegram özelliklerinden eksik (örn mesajlar silinmiyor ne yaptıysam) yani tad vermedi.
  3. Tekrar KIRMIZI logolu instegramı yüklemem için yardımcı olursanız seninirim. Teşekkür ederim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir