Instagram Konum Bulmuyor Sorunu ve Çözümü

Instagram Konum Bulmuyor Sorunu ve Çözümü

Instagram kullanıcıları, resim ya da videolarına konum eklemek istediklerinde bazen hata alabilirler. Instagram konum bulmuyor şeklinde ifadelerle yaşadıkları sorunu anlatmaya çalışan kullanıcılar, bu sorunun çözümü için farklı yolları denerler.

Instagram Konum Bulmuyor Sorunu Hakkındainstagram konum bulunmuyor

Gelişen teknolojinin en önemli hediyelerinden bir tanesi olarak gösterilen akıllı telefonlar, sahip olduğu özellikler ile adeta insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Söz konusu özelliklerden bir tanesi de konum bulma özelliğidir. Bu özellik, adından da anlaşılacağı gibi telefonun tam olarak nerede olduğu gösterir. Kullanıcılar bu sayede tam olarak nerede olduklarının paylaşımını yapabilirler.

Akıllı telefonlarda yer alan konum özelliğini birçok uygulama gibi Instagram da kullanmaktadır. Bu özellik sayesinde uygulama içinde yapılan paylaşımlara konumlar eklenmekte ve bu sayede diğer kullanıcıların görmesi sağlanmaktadır.

Instagram konum sorununda ise bu özellik devre dışı kalmakta ve kullanıcılar bir türlü konumlar fotoğraf ya da videolara ekleyememektedir.

Instagram Konum Bulmuyor Sorununun Çözüm Yolları

Instragram konum bulmuyor sorunu yaşayan kullanıcılar, bu sorunu farklı işlemler sonunda çözebilirler. Fakat burada bilinmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Söz konusu sorun, tek bir nedenden kaynaklanmadığı için öncelikle sorunun nedeninin tespit edilmesi gerekir. Daha sonra ise buna uygun çözüm yolları denenmelidir. Bu sorunun nedenleri ve çözüm yolları şunlardır:

İnternet Bağlantısının Olmaması: Bu özelliğin hatta uygulamanın kullanılabilmesi için internet bağlantısının olması gerekmektedir. Eğer internet yok ise böyle bir hata alınması muhtemeldir. Bunun için farklı uygulamalar üzerinden internetin olup olmadığı kontrol edilebilir.

Konum Özelliğinin Kapalı Olması: Akıllı telefonlarda yer alan konum özelliği açılıp devre dışı bırakılabiliyor. Eğer telefonlarda yer alan bu özellik kapalı ise kullanıcılar konum bulmuyor sorunu yaşayabiliyorlar. Bunun için konum özelliğinin açılması gerekiyor. Kullanıcılar, ana ekranda parmaklarını yukarıdan aşağıya doğru kaydırırsa farklı özelliklerin kontrol edilebildiği bir bölümün açıldığını görecekler. Bu bölümde yer alan konum simgesine basılarak konum özelliği aktif hale getirilebilir. Böylece yaşanan sorun çözülmüş olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Konum Özelliğinin Uzun Süre Kapalı Kalmış Olması: Konum özelliği uzun süre kapalı kaldıktan sonra aktif hale gelmiş ise konumu tam olarak bulması biraz zaman alabilir. Bundan dolayı da kullanıcıların bir süre beklemeleri gerekmektedir. Bu süre sonunda konum bulunacak ve sorun kendiliğinden düzelecektir. Yani ekstra bir şey yapılmasına gerek yoktur.

Konum İzin İsteğinin Reddedilmiş Olması: Yaşanan sorunun bir başka sebebi ise konum izin isteği ile ilgilidir. Bilindiği gibi uygulamalar yüklenirken ya da yüklendikten sonraki kullanımlarda farklı izinler istemektedir. Bu izinlerin verilmemesi bazı özellikleri çalışamaz duruma getirebilir. Instagram konum bulmuyor şeklinde ifade edilen sorunun nedeni de bu durum olabilir. Eğer kullanıcılar izin vermemiş ise uygulamanın konumlara erişmesi mümkün olmayacaktır. Kullanıcıların konum kullanımına izin vermesi için aşağıda yer alan adımları izlemesi gerekiyor. Bu adımlar:

 • Telefonun ayarla kısmına giriş yapılmalıdır.
 • Ayarlarda “İzinler” bölümünün bulunması gerekiyor. Bazı telefonlarda “Uygulama ayarları” bazılarında ise “Güvenlik” bölümü içerisinde yer alıyor.
 • İzinler kısmına ulaştıktan sonra “Konum” izninin Instagram’a da verilmesi gerekiyor.

Yukarıdaki adımlar sonrasında sorun çözülecektir.

Instagram Uygulamasından Kaynaklanan Sorunlar

Yukarıda konum sorunun nedenleri ve bunların nasıl çözüleceğine dair farklı maddeler yer almaktadır. Söz konusu maddelere rağmen sorun devam ediyor ise ya telefonun konum özelliğinde bir problem vardır ya da bu sorun uygulamadan kaynaklanıyordur.

Telefonun konum özelliğinde sorun olup olmadığını anlamak için kullanıcıların farklı bir uygulama üzerinde bu özelliği denemesi gerekiyor. Eğer farklı bir uygulamada, konum özelliği sorunsuz bir şekilde çalışıyor ise telefonda sorun yoktur demektedir. Dolayısıyla da sorun uygulamayla ilgilidir.

Instagram konum bulmuyor sorununun çözümü için kullanıcıların Instagram uygulamasının güncellemesi gerekmektedir. Bunun için ise App Store ya da Google Play Store içerisinde yer uygulamaya giderek güncelleme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer güncelleme var ise yapılmalıdır. Güncelleme yok ise bu defa kullanıcıların programı tamamen silmesi ve telefonlarından kaldırması gerekir. Bu işlemin ardından telefonların yeniden başlatılması da çözüm için etkili olacaktır. Bu aşamadan sonra ise Instagram uygulaması yeniden telefonlara yüklenmelidir. Böylece sorunun tamamen ortadan kalktığı görülecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

Sorun çözüldükten sonra kullanıcılar, Instagram üzerinden yaptıkları paylaşımlara rahatlıkla konum ekleyebildiklerini göreceklerdir. Bu da uygulamanın tamamen sorunsuz olarak kullanılması açısından son derece önemlidir.

Instagram konum bulmuyor sorunu ve çözümü konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk gerçek takipçi satın alma ve Instagram Türk gerçek beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilir ve tüm sosyal medya uygulamalarındaki ihtiyaçlarınızı sitemizden karşılayabilirsiniz.

Instagram konum bulmuyor sorunu ve çözümü konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sosyal medya uygulamalarının birçoğunda konum özelliği kullanılmakta. Kullanıcıların bulunduklarını konumu kolaylıkla paylaşmaları ve aynı konum yakınlarında bulunan kullanıcılarla iletişime geçmelerini sağlayan özellik, Instagram kullanıcılarına da sunuluyor. Özellikle görsel gönderilerinize konum eklemeniz, hem yakın çevreden takipçiler kazanmanıza hem de o alanda daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlıyor. Fakat zaman zaman Instagram Konum Bulunamadı sorunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz.

Hem Facebook mobil uygulamasını kullanarak hem de Google Maps konumları üzerinden yaptığınız paylaşımlarda Instagram Konum Bulunamadı şeklinde hatalar alabiliyorsunuz. Peki, Instagram Konum Bulunamadı hatasını alırsak ne yapmak gerekiyor? Sorunun çözümü için adımlara geçelim.

Instagram Konum Bulunamadı Sorunu ve Çözümü

Bu sorun genelde servislerden kaynaklı olarak yaşanıyor. Bunun için öncelikle telefonunuzun konum servislerinin kullanılabilir durumda olduğundan emin olmanız gerekiyor. Konum özelliği açık olmasına rağmen Instagram Konum Bulunamadı hatasını alıyorsanız, bu durumda yapacağınız ilk işlem Instagram konum izinleri kontrol etmek olacak.

Konum izinlerinin kapalı olması durumunda paylaşımda, konumu açık olarak kullanamıyorsunuz. Özellikle iPhone kullanıcıları bu tür bir hata ile karşı karşıya kalabiliyor. iPhone akıllı telefonlarda Instagram konum izinleri için yapmanız gerekenler ise şöyle;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Takipçi ile Nasıl Para Kazanılır?

 • İlk olarak telefonunuzun “ayarlar” kısmına girin.
 • Buradan uygulama bölümüne gelip, “Instagram” sekmesini bulmanız gerekiyor.

Instagram Konum Bulunamadı

 • Uygulama penceresine girdikten sonra ise “konum” sekmesine giriş yapın.

Instagram Konum Bulunamadı

 • Burada farklı seçenekler olduğunu göreceksiniz. Konum izinleri kısmında “Asla” seçeneği seçilmişse, Instagram Konum Bulunamadı hatasını almanız normal.

Instagram Konum Bulunamadı

 • Bu seçenek seçildiği zaman cihazınızın bulunduğu konumuna erişime izin verilmiyor. Haliyle Instagram konuma erişim gösteremediği için hata mesajı alıyorsunuz.
 • Bu kısımda “Uygulamayı kullanırken” sekmesinin seçili olduğuna emin olmanız gerekiyor.

Tüm bu işlemlerin ardından Instagram hesabınızdan çıkış yapıp, daha sonra telefonu yeniden başlatıp hesabınıza tekrar giriş yapın. Sorunun çözümü için bu adımları uygulamak yeterli olacaktır. Tüm bunların dışında uygulamaya giriş yapmadan önce tüm konum servislerinin açık olduğundan da emin olun.

Android akıllı telefon kullanıcılar içinde aynı şekilde konum servislerinin tamamını açık duruma getirmek gerekiyor. Uygulama izinleri alamadığı durumda bu tür hatalar ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.  Hata mesajı almaya devam ederseniz veya sorularınız varsa yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
18 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. bu yazıyı okuduktan sonra konum paylaşayım dedim bir türlü beceremedim. Meğerse konum kapalıymış.

 2. Instagram konum bulmamda yardımcı olacak bir uygulama değil ki, baten göstermesin bile diyorum inanın. Keşke bunu bizim seçimlerimize bıraktıkları zaman gelse.

 3. konumum her yerde çıkıyor(facebook, swarm vs.) yalnızca instagramda çıkmıyor diger arkadaşlarımdan konum oluşturuyorum onların telefonlarında da aynı sorun yaşanıyor bütün konum istekleri açık google dan yer satın alıp bildirim herşeyi tam yaptım yine de instada çıkmıyor bunun çözmenin yolu nedir acaba ???

 4. İnstagram konum bulma konusunda ben yeni bir yöntem buldum. İlk zaman güncelleme yapmaz iken mobil bağlantıdan başlatıp evde bulunan internet üzerinden devam ettirin.

 5. Konum özelliğini bir kaç kere açıp kapatınca otomatik düzeliyor. Benim bir iki kere geldi başıma hallettim bu şekilde.

 6. İnstagramda konum bulma sorunu için telefonu açıp kapamak yeterli olmuyor. Ben denedim ancak yazıda belirtilen formül işe yarayabilir denemek lazım.

 7. avatar
  Melis Özüpek

  Google maps’te ve facebook’ta Yedibahçe Zeytincilik ve Kahvaltı konumu mevcut. ancak instagram’da konum bulunamadı diyor. İnstagram için konum bulma iznim var telefonumda ancak yine de bulmuyor. instagram’ı kaldırdım, telefonu kapatıp açtım ve instagram’ı tekrar yükledim ama sorun devam ediyor. Telefonumun konum özelliğini de açıp kapattım yine de olmadı. İşletme sahibi olduğum için mekanımla ilgili bu sorunu en kısa sürede çözmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz lütfen.
  Teşekkürler.

  1. Instagramda paylaşım yaparken kendi konumumu belirtmek için arama yapamıyorum klavye konum araya tıklayınca yazmıyor daha önceden konumumu belirtebiliyorken şimdi yapamıyorum

 8. merhaba bi işletme sahibiyim ınstagram da konum sorunum var sayfamda konumum görülüyor hatta arama yapıldıgında da konumum var fakat ne facebuk da nede ınstagramda paylaşım yaparken kendi onumum u bulup paylaşım yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 9. Merhaba..Mekan sahibiyim kisa sure oncesinde paylasimlarimda mekanimin yerbildirimini yaparken simdi yapmiyorum ustelik tum eski paylasimlardanda silinmis.sebep ve cozum ne olabilir?

 10. aynı telefondan benim İnstagram hesabında konum açılmıyor başka hesaba giriş yaptığında konum açılıyor nasıl düzelir

 11. avatar
  Bahattin Çıbık

  firma instagram hesabımıza erişim sağlayamıyorum kayıtlı mail adresi erişimimiz de yok. Nasıl Geri alabiliriz..??

 12. instagramda hikayeme konum ekleyemiyorum. kaç kre format attım düzelmedi. konum açık, izinler açık. konumuda buluyor eklemiyo hemen kayboluyor ekleyince . haritalar calışıyor konumda sıkıntı yok. resim paylaşırken bile konum ekliyor hikayede eklemiyor. çözümü nedir neyden kaynaklı