Instagram ve Facebook Karşılaştırması

Instagram ve Facebook Karşılaştırması

Sosyal medya deyince aklımıza gelen yerlerden bir tanesi Instagram’dır. Fotoğraf paylaşma platformu olarak tanınan ve dünyanın birçok noktasından kullanıcıların tercih ettiği bir platform olan Instagram bünyesinde farklı özellikler bulunmaktadır. Yine bireylerin paylaşım yapmak adına kullandığı diğer bir popüler uygulama Facebook’tur. Siz değerli okurlar için bu yazımız içerisinde Instagram ve Facebook konusuna değineceğiz. Instagram’da hesabı bulunan kişilere sunulan özellikler arasında hikaye bölümü yer almaktadır. Sosyal medya platformları ara sıra yeniliklerle karşımıza çıkmakta, güncellemeler yapılmaktadır.

Instagram Hikayede Soru Sorma Nasıl Yapılır?instagram vs facebook

Son zamanlarda Instagram hesabı olanların tercih ettiği niteliklerden bir tanesi hikaye paylaşma olmaktadır. Hikaye kısmına girildiğinde fotoğrafın çekilmesinin ardından sağ üst köşedeki gülen surat simgesine tıklandığında aşağıda beliren seçenekler arasında Anket yer almaktadır. Anket ifadesine tıklayıp soru sor kısmında istenilen konuya dair bir soru yazılmasıyla birlikte cevap kısmı doldurulmakta, ardından hikaye paylaşılmaktadır. Instagram ve Facebook bu açıdan benzer niteliklere sahip denebilir zira Facebook’ta gelen güncellemeyle beraber anlık fotoğraf paylaşılan bir hikayeler özelliğin bünyesinde barındırmaktadır.

Instagram ve Facebook Hikayeler Özelliği

Öncelikle Instagram hikayeler özelliğinin nasıl kullanıldığından bahsedelim. Bir instagram hesabınız varsa çektiğiniz bir fotoğrafı veya videoyu hikayeler bölümünde takipçilerinizle paylaşabilir, dilerseniz üzerine yazı yazabilir, emoji ekleyebilirsiniz. Instagramda hikayeler bölümü yalnızca bununla da sınırlı kalmıyor çünkü merak ettiğiniz bir konuda sizi takip eden kişilere soru sormak için anket yapabilirsiniz. Son zamanlarda kullanıcıların fotoğraflar üzerinde tercih ettikleri diğer bir hususta gif olmaktadır. Hareketli ve sevimli çok sayıda gif Instagram tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. Facebook tarafına geçtiğimizde ise yine hikayeler bölümünün bulunduğunu görüyoruz. Facebook uygulamasında haber akışının üstünde yer alan Hikayene ekle ikonundan bu özelliğe ulaşmak mümkün olmaktadır. Burada hatırlatmamız gereken bir detay Instagram ve Facebook üzerinden paylaşılan hikayelerin 24 saat sonra kaybolduğudur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Facebook Hikayeler Özelliği Nasıl Kullanılır?

Facebook kullanıcısı iseniz hikayenizi gönderi olarak da paylaşmanız mümkündür. Bilgisayar üzerinden Facebook’ta hikaye paylaşmak için sağ üst köşede bulunan Hikayeler kısmındaki Hikayene Ekle seçeneğine tıklayarak açılan bölüme bir şeyler yazabilir ve gönderi oluşturabilirsiniz. Fotoğraf eklemek için Fotoğraf/ Video albümü yazan yerden istediğiniz bir fotoğrafı seçerek ekleyebilirsiniz. Hikayenizdeki her bir fotoğraf ya da video Hikayeler bölümünde 24 saat süresince yayınlanacaktır. Hikayenize eklediğiniz fotoğraf, videoları istediğiniz zaman silebilirsiniz.

Instagram Hikayeler Özelliği Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonlarda kullanılan uygulamalar arasında yerini almış olan Instagram bünyesine bir süredir dâhil edilen hikayeler bölümü kişilerin fotoğraf veya video paylaşmasına imkân sağlamaktadır. Örneğin bir fotoğraf çektiniz ve bunu normal bir gönderi şeklinde paylaşmak istemiyorsunuz. O halde sizi takip eden kişilerle paylaşabileceğiniz hikayeler bölümünü kullanabilirsiniz. Burada da Facebook gibi hikayeler 24 saat süresince yayınlanmaktadır. Bir fotoğrafı instagram hikayeler kısmına eklemeyi düşünüyorsanız uygulamaya giriş yaptığınız ana sayfada sol üst köşede bulunan kamera simgesine tıklayabilir, fotoğraf çekebilir veya galerinizdeki bir kareyi seçerek paylaşabilirsiniz. Bu esnada dilerseniz üzerine yazı yazabilirsiniz.

Instagram Hikaye Bölümünde Başka Neler Yapılabilir?

Günümüz teknolojisinin geldiği son noktada dokunmatik akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler piyasaya sürülmüş durumdadır. Firmalar bünyesinde üretilen son model cihazlar müşterilerle buluşturulmakta, her biri kendi içerisinde muhtelif özellikleri barındırmaktadır. Cep telefonları aracılığıyla bağlanılan internet üzerinden işlemler yapılmakta, sosyal medya hesaplarına giriş yapılabilmektedir. Twitter, Instagram ve Facebook popüler, bireyler tarafından tercih edilen platformlardır. Instagram hikaye kısmının gelmesiyle birlikte kullanıcılar çektikleri kareleri burada da paylaşmaktadır. Instagram hikayede soru sorma özelliği de merak edilen hususlarda hesap sahibinin takipçilerine sorularını ulaştırma ve cevap almasının bir yoludur. Anketin sonucu da aynı şekilde görülebilmektedir. Hikaye bölümünde fotoğraf veya video üzerinde soru sorularak anket yapılması mümkündür. Hikayeyi kimlerin gördüğü, toplam oy sayısı da anlaşılabilmektedir.

Instagram ve Facebook Uygulamalarında Bulunan Özellikler

Günümüz şartlarında sosyal medyayı kullanan kişi sayısının oldukça fazla olduğu söylenebilir. Farklı uygulamalar aracılığıyla kişiler paylaşım yapabilmekte, bu bazen fotoğraf bazense video olmaktadır. Instagram ve Facebook bilinen sosyal medya platformları arasındadır. Son zamanların popüler uygulamalarından biri olarak sayılan Instagram üzerinden kişisel hesaplar, spor hesapları, dünyaca ünlü markaların hesapları takip edilebilmektedir. Instagram hesabı bulunan bireyler hesaplarını gizli olarak kullanabildiği gibi açık şekilde de kullanabilmektedir. Gizli iken paylaşılan fotoğrafları yalnızca takipçiler görebilmektedir. Instagram’da aynı zamanda direct mesaj bölümü bulunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

Facebook yıllardır var olan bir uygulamadır ve son dönemlerde güncellemeler ile karşımıza çıkmaktadır. Facebook’ta yapılabilenlerden bir tanesi kullanıcıların arkadaş oldukları kişilerin duvarında çeşitli durumları paylaşabilmesidir. Facebook ortamında birçok oyunun oynanması da mümkündür.

Facebook ve Instagram Hesabı Kullanmak

Instagram ve Facebook iki farklı uygulamadır. Her biri kendine has özellikleriyle kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Ara sıra gelen güncellemeler ile yeni detaylar kullanıcılarla paylaşılmaktadır. Firmaların üretmiş olduğu akıllı telefon modelleri raflarda yerini alırken kişiler tercih ettikleri bir ürünü satın alarak kullanmakta, Instagram ve Facebook uygulamalarına giriş yapabilmektedir. Kişiler tercihleri doğrultusunda her iki uygulamayı da kullanabilmektedir. Telefonlarda açılması mümkün olan bu uygulamalara ayrıca bilgisayar aracılığıyla da girilmektedir.

Instagram Hashtag Takip Etme

Instagram’ı açtığınızda ana sayfanızda takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını görebildiğiniz gibi yakın zamanda uygulamaya dâhil edilen hashtag takip et seçeneğiyle de ilgi duyduğunuz alanlara ilişkin içerikleri keşfedebilirsiniz.

Instagram ve Facebook uygulamaları hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Instagram, Facebook ve diğer sosyal medya uygulamalarında yaşadığınız sorunları bize bildirebilirsiniz. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Facebook sayfa beğeni satın alma işlemlerinizde bizimle iletişime geçebilir, güvenilir ve hızlı bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir