Kitlelere Hitap Etmek İçin 7 Instagram Pazarlama Tüyosu

Kitlelere Hitap Etmek İçin 7 Instagram Pazarlama Tüyosu

Günümüzde yüz yüze yapılan pazarlamaların aksine, teknoloji ortamında yapılan pazarlamaların daha çok avantajı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de, geniş kitlelere ulaşabilme imkanı. Normalde belli başlı kişilere ve az sayıdaki insana ürünlerinizi tanıtabilirken, sosyal medya aracılığıyla milyonlara ulaşabilmeniz mümkün. En çok tercih edilen ve geri dönüt alınanlardan bir tanesi Instagram pazarlama.

Burada belli yöntemlere dayanarak, takipçilerini arttırmanız ve güven sağlamanız ciddi anlamda geri dönüt sağlayacaktır. Markanızı büyüterek belki, milyonluk satışlar yapabilirsiniz. Burada sihirli kelime, alanınıza uygun takipçilerle hesabınızı büyütmek. Markanızı büyütmek için ilk olarak azim ve sabır, sonrasında ise bazı aşamalardan geçmeniz gerekiyor.

instagram pazarlama

İlk başlarda sadece kişisel hesaplar için kullanıma sunulan Instagram, iş hesabı seçeneğiyle oldukça işlevsel. Instagram pazarlama amacınız varsa, ilk olarak iş hesabı açmanız gerekiyor. Çünkü bu hesaplar, kişisel hesaplarda bulunmayan bir çok hizmet sunuyor. Bu hizmetleriyle de Facebook ile benzerlik göstermekte ve rekabet ortamı git gide güçleniyor.

Bunlardan ilki, hesabınıza girildiğinde iletişim adresinin direkt karşıda yer alması. Oraya tıkladıklarında direkt e-mail yoluyla da iletişime geçebiliyorlar. Bu şekilde, ister telefon, ister e-mail ya da normal DM yolu ile takipçilerinizle kolay bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda iş hesabı açarak, hesabınız üzerinde görüntüleme ve etkileşim gibi bir çok istatistiksel bilgiye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

instagram çoklu hesap

  • Çapraz tanıtımlarla güçlenin

Instagram pazarlama yöntemlerinde geri dönüt için, büyük bir kitle gerekiyor. Bu kitlenin büyümesinde önemli noktalardan bir tanesi çapraz tanıtımlar. Çapraz tanıtımlar sayesinde hesabınızı güçlendirebilir ve pazarlama konusunda olumlu dönütler alabilirsiniz.

Çapraz tanıtım, tüm hesaplarınızı tanıtmanız ve hesaplar arası takipçi kazanmanız anlamına geliyor. Örneğin Instagram hesabınızda diğer tüm hesaplarınızın takip edilmesini isteyebilirsiniz. Ya da diğer tüm hesaplarınızda Instagram hesabınızı takip etmelerini isteyin. Bu şekilde hesabınızı bilmeyen kişiler farkındalık kazanır. Bu şekilde farklı sosyal medya platformlarında farklı takipçilere ulaşma olanağına sahip olursunuz. Daha çok büyüme sağlarken, bu durum profesyonel görünmenize de yardımcı olur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Benim belli miktar takipçim var bana yeter algısı oldukça yanlıştır. Belki yeterli sayıda takipçiniz var ancak onların hepsine ulaşamayacağınızı göz ardı etmemeniz gerekiyor. Bazıları sosyal medya hesaplarını hiç kullanmazken bazıları da çok az zaman geçirerek, paylaşımlarınızdan haberdar olmayabilir. Bu nedenle ne kadar çok takipçiye ulaşabilir ve tanıtımlarınızı yapabilirseniz, o kadar çok kar edersiniz.

instagram reklam

  • Paylaşım sayısını abartmayın

Instagram pazarlama noktasında etkili olsa bile, nasıl davranmanız gerektiğini bilmezseniz hiçbir geri dönüşü olmayacaktır. Sosyal medya da tanınmak ve markanızı büyütmenin yapılan düzenli paylaşımlarla alakası vardır. Yapılan düzenli paylaşımlar, insanların sizin hakkınızda bilgi edinmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda bu durum işinizi ciddiye aldığınızın da göstergesidir.

Bazen işin büyüsüne kapılıp, sürekli paylaşım yapmak adına paylaşım sayısını abartabilirsiniz. Bu istikrarlı bile olsa faydadan çok zarar verir. Çünkü insanlar sosyal medya hesaplarına girdiklerinde, her an sizi görmek istemez. Bu nedenle sürekli paylaşım yapacak olsanız bile, abartmadan kaliteli içerikler paylaşmaya özen gösterin. Burada günlük iki paylaşım yapmak idealdir.

Paylaşım yaparken, takipçileri dikkate almak gerekiyor. Hangi saatler arasında paylaşım yapmanız gerektiğini ve ne tür paylaşımlar yapmanız gerektiğini takipçilerinizin tepkisi belirlemeli. En çok beğeni aldığınız zamanlara bakın. Özellikle bu dönemlerde paylaşım yapmaya  dikkat edin. En çok beğeni alan paylaşımlar, insanların ilgisini ortaya çıkarır. İnsanların beğeni yaptıkları paylaşımları analiz ederek, onlara hitap eden paylaşımlarla ilgi çekmeyi başarabilirsiniz.

Her gün düzenli olarak kaliteli paylaşımlar yapmak, zordur ve sabır ister. Bu noktada hiçbir işin kolay yollarla elde edilmeyeceğini ve sabretmeyenlerin hiçbir sonuca ulaşamadığını aklınıza getirin. Paylaşımlarınıza aynı istikrarla devam edin.

instagram reklamları

  • Basit etkileşimler iyi sonuçlar doğurur

Instagram pazarlama sektöründe var olmak için, takipçilerle arayı iyi tutmak önemli kriterlerden biridir. Hiçbir takipçi arasında bağ oluşan, samimi bulduğu hesapları takip etmeyi bırakmaz. Bu nedenle, kitlenizle etkileşim kurmaya özen göstermeniz gerekiyor. Bunun için ilk olarak yapılan yorumlara dikkat edin. İnsanlar sizi ve markanızı önemsemiş, paylaşımınıza yorum yapmış. Onların yaptığı bu inceliğe, en azından teşekkür ederek sizin de karşılık vermeniz gerekiyor. Yapılan her yoruma cevap verin, güzel yorumlara da ayrıca teşekkür edin. Bu etkileşim kurmanın ilk adımıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

İkinci adım olarak, yapılan küçük kampanyalar sağlam takipçi kazanma aşamasında ve yeni takipçiler bulma konusunda oldukça etkilidir. Bazı paylaşımlarınızda, onlardan fikir alabilirsiniz. Aynı fikri savunan başka arkadaşlarınız varsa onları da bu gönderi altına etiketleyin deyin. Bu şekilde, kendi takipçileriniz dışında farklı kişiler sizden haberdar olur. İlgi alanına uygunsanız ve paylaşımlarınız dikkatini çektiyse sizi takibe alacaktır. Bu şekilde hiçbir şey yapmadan, fazladan takipçi kazanmış olacaksınız. Sevdikleri arkadaşları onları etiketlediği için, genelde arkadaşlar benzer düşünce yapılarına sahip olduğu için bu kampanya da geri dönüşler olacaktır.

instagram hashtag

  • Hashtag kullanımına dikkat edin

Instagram dünyasının en özel hizmetlerinden bir tanesi hashtaglerin işlevi. Bunları kullanarak, her açıdan avantaj sağlayabilirsiniz. Burada özgün düşüncelerinizi kullanabilirsiniz. Örneğin markanızı anlatan ya da ilgili ürünü anlatan özgün bir resim tasarlayın. Dikkat çekici ve paylaşılabilir olmasına özen gösterin. Arama yerinden, resminize uygun, yüksek arama potansiyeline sahip bir hashtag belirleyin. Takipçilerinizle bunları paylaşın ve onlarında paylaşmasını isteyin. Eğer güzel ve anlamlı bir içerik paylaştıysanız, takipçileriniz bu isteğinizi yok saymayacaktır. Bu içerik bir kampanya olabilir ya da alanınızla ilgili güzel mesajlar içeren bir fotoğraf olabilir. Orası da sizin yaratıcılığınız sonucu ortaya çıkar. İsterseniz bu noktada ilgili SEO uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Instagram pazarlama sektöründe, etkileşim aratmanın en kısa yolu ise, ilk olarak yeni çıkardığınız ya da satılmasını istediğiniz bir ürünü hem hikayenizde yayınlayın hem de normal paylaşım yapın. Paylaşım altına arkadaş etiketleyip, hikaye de sizi etiketleyerek ürünü paylaşan 5 kişiye, ücretsiz ürün gönderimi yapacağınızı belirtin. Bu şekilde hem takipçilerinizin de arkadaşlarına ücretsiz olarak kendinizi tanıtmış, hem de oldukça uygun fiyatlara kitlenizi arttırmış olursunuz. Bu tür ara ara yapılan kampanyalar, takipçi çekme noktasında oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

instagram anket

  • Başka marka paylaşımlarını kullanma

Alanınıza uygun diğer markaların paylaşımlarına mutlaka göz atın. Büyük markaların paylaşımlarını, kendi hesabınızda paylaşıp onları etiketlediğinizde onların diğer kişiler tarafından etiketlenen fotoğraflar kısmında görünürsünüz. Çoğu marka, etkileşim olması adına bu bölümü kapatmaz. Öncelikle buna bakarak, paylaşımda bulunabilirsiniz. Bu şekilde hem içerik sayınız artar hem de o kişinin takipçilerinin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Hesabınızı inceleyen kişiler, takip etmeye değer görürse takipçi sayınızda artış olarak, amacınıza ulaşmış olacaksınız.

  • Düz fotoğraflar yerine yaratıcılık

Instagram uygulamasını açtığınızda karşınıza çıkan düz fotoğrafların haddi hesabı yok. farklı ve özgün paylaşımlar yapsanız bile bu yeterli olmayabilir. Sadece özgün olmak yeterli olmaz. Takipçileriniz baktığında, ne kadar profesyonel olduğunuzu fark etmeli.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Takipçi ile Nasıl Para Kazanılır?

Instagram pazarlama konusunda işin sırrı emek ve sabır. Tüm bu maddeleri yerine getirdiğinizde, amacınıza ulaşmaya başlayacaksınız. Hiçbir zaman yılmayıp, sabrederseniz ancak gözle görülür değişmeyi fark edebilirsiniz.

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
3 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. E Ticaret yapmak için öncelikle instagram hesabı açmayı unutmayın. Aylık kazancımız neredeyse 3 katı artış gösterdi. Firmalar için bulunmaz nimet.

  2. İnstagramda yapılan satış ürünlerimiz için reklam alımı yapmak istiyorduk. Yazınızda çok bilgi verici teşekkürler. Kesinlikle kullanım yapacağım. Özellikle çapraz paylaşımlar ilgimi çekti.

  3. İş hesabı instagram dan sonra facebook içinde de yer almaya başladı. Facebook içindeki özel kuruluş sayfalar gibi hizmet veriyor. Denemenizi tavsiye ediyorum. Firmaların büyük kısmı geçiş yapmış bile.