Pinterest

Pinterest

Pinterest günümüzde sosyal medya kanalları arasında en dikkat çekenlerden birisidir. Sitede içerisinde birçok resmin olduğu panolar vardır. Ziyaretçiler bu panolarda ki resimleri inceleyebilir ve resimlere eklenen linklere tıklayarak siteleri ziyaret edebilirler.

2009 yılında kurulan web sitesi günümüzde 100 milyona yaklaşan kullanıcı sayısı ile dikkat çekmiştir. Site popülerliğini 2011 yılında kazanmıştır. Basit bir şekilde uygulanabilir olması, herkes tarafından içerik eklenmesi ile bir anda popüler bir sosyal platform haline gelmiştir. Başlangıçta çocuklar ve kadınların daha fazla kullandığı bir platform olarak görülse de erkeklerinde yoğun bir ilgisi bulunmaktadır.

Pinterest Sahibi Kim?

Pinterest kimin sorusunun cevabı aynı zamanda Ben Silbermann, Paul Criarra ve Evan Sharp olarak öne çıkmaktadır. Silbermann CEO görevini üstlenirlen, Evan Sharp baş ürün sorumlusu olarak çalışmaktadır. Şirketin bünyesinde çalışan 1600 kişi bulunmaktadır. Şirketin aynı zamanda merkezi San Francisco’da bulunmaktadır. New York borsasında işlem gören sosyal medya şirketlerinden birs tanesidir.

Dünyada web siteleri sıralamasında 150. sırada yer almaktadır. Ağustos 2019 yılında açıklanan verilerde sitenin aylık 300 milyon aktif kullanıcısının olduğu bilinmektedir. Sisteme resim atmak basit olmakla birlikte şirketler için özel sistemler sunulmaktadır. 2012’de yayınlanan bir raporda sistemin üyelerinin %80’inin bayan olduğu ortaya atılmıştır. 2016 yılında bu oran %60’a kadar düşmüştür. Sistemi kullanan baskın yaş aralığı olarak 35-44 olarak ortaya çıkması diğer sosyal medya sitelerine göre farklılık göstermektedir.

pinterest giriş

Pinterest Nasıl Kullanılır?

 Pinterest nasıl kullanılır sorusuna cevap vermek için ilk olarak sisteme mail adresinizle üye olmanız gerekiyor. Profil kısmında bulunan “+” işaretine bulunan noktaya tıklayarak pano oluşturmanız gerekiyor. Bu panoya başka sitelerden beğendiğiniz görselleri tıklayarak buraya ekleyebilir ve diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.

Panonun içerisine eklenen her yeni bir resim “pin” olarak ifade edilmektedir. İşlemi yaptıktan sonra kaydet butonuna basarak işlemi sonlandırmanız gerekiyor. Pini indirmek içinse üç nokta tuşuna basarak indirebilmeniz mümkündür. Sistemin nasıl işlediğini adım adım anlatalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

  • İlk olarak Pinterest hesabı açmanız gerekiyor.
  • Profilinizde ismin üzerinde bulunan “+” işaretine basarak ilk panoyu oluşturun.
  • Bir isim verip, oluşturun demeniz yeterli olacaktır. İsterseniz süreli olarak da pano oluşturabilirsiniz.
  • Panoya gezdiğiniz web sitelerde ki resimlerin üzerine sağ tıklayarak pinler eklemelisiniz.

Pintrest sistemini kullanmak için tarayıcınıza bir eklenti indirebileceğiniz gibi sisteme bir kez giriş yaptıktan sonra onların yönlendirmelerini de kullanmanız yeterli olacaktır.

Pinterest Kullanım Amacı Nedir?

Pinterest birçok insan açısından tam olarak ne olduğu kavranamayan bir web sitesi olsa da bazı sektörler için çok önemli bir noktaya gelmiştir. Sosyal medyada kadınların bu kadar ağırlıkla var oldukları başka bir kanalın bulunmaması moda, kadın ürünleri, makyaj malzemeleri satıcıları açısından sistemi önemli bir noktaya getirmiştir. Sistemi kullanırken şahsi hesap açabileceğiniz gibi isterseniz işletme hesabı da oluşturmanıza izin verilmektedir. 2013 yılında çıkarılan bu özellik sayesinde sistemi işletmeniz için daha aktif bir şekilde kullanmanıza izin verilmektedir. Birçok özelliğin bulunduğu sitede ürün satışlarına doğrudan etki sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda sitelerinize yoğun bir şekilde trafik çekmenize izin verilmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir