Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma

Instagram herkesin rahatlıkla üye olabildiği bir platform olması nedeniyle birçok tacizi ve kişi haklarının ihlal edilmesini engelleyememektedir. Bu durumda Instagram hesabını şikâyet etme ve buna bağlı olarak da hesap kapattırma işlemlerini zorunlu hale getirmektedir. Siz her ne kadar kendi halinizde hesabınızı kullansanız da kimseyle muhatap olmasanız da bir şekilde istenilmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde neler yapmanız gerektiğini bu yazımızdan öğrenebilir ve gerektiğinde uygulayabilirsiniz.

Instagram Hesabını Şikâyet Etme

Instagramda tek bir şikâyet yöntemi bulunmamaktadır. Her olaya uygun düşen şikâyet yöntemleri bulunmakta ve bu şikâyetlere özel doldurulması gereken formlar yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse bir tacizi şikâyet ettiğinizde farklı bir form, bir marka ihlalini şikâyet ettiğinizde ise farklı bir form doldurmanız gerekmektedir. Elbette yapılan tüm şikâyetler Instagram yetkilileri tarafından incelenmekte ve gerekli görülmesi halinde hesaplar kapatılmaktadır. Buradan anlayacağımız üzere her yapılan şikâyet hesapların kapatılmasına neden olmamaktadır. Ayrıca asılsız bir şikâyet yapılırsa yetkililer şikâyeti ileten kişinin hesabını da kapatabilmektedir.

Instagram Hesabı Nasıl Şikâyet Edilir?

Bir şikâyeti iletmeden önce kesinlikle haklı olduğunuzdan emin olmalı ve buna göre bildirim yapmalısınız. Asılsız şikâyetler, şikâyet yapanı olumsuz olarak etkileyebilir, hatta hesabının kapatılmasına neden olabilir. Bir profili şikâyet etmek istiyorsanız öncelikle bu profile tıklayarak giriş yapmalısınız. Daha sonra profilin şikâyete neden olacak olan paylaşımına gelmeli ve sağ üstte bulunan üç nokta (…) simgesine tıklamalısınız. Bu simgeye tıkladıktan sonra karşınıza “Kullanıcı şikâyet et” seçeneği çıkacak olup, buraya tıklamanız gerekmektedir. Bu yöntem şikâyet bakımından oldukça basit olup, ayrıntılı bir şikâyet iletmek istiyorsanız gerekli formları doldurmanız gerekmektedir.

Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma

Öncelikle hangi konuda bir şikâyette bulunacaksanız buna uygun olan formu doldurmalısınız. Örnek vermek gerekirse taklit hesap şikâyet edecekseniz buraya tıklayarak doldurmanız gereken forma ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten taciz, zorbalık, hak ihlali, telif hakkı ve marka hakkı ihlali gibi durumlarda da doldurulması gereken farklı formlar bulunmaktadır.

Instagram hesabını şikâyet etme ve hesap kapattırma konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımızın yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorularınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Hesabını Şikâyet Etme ve Hesap Kapattırma
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.